• DZIAŁALNOŚĆ SZKOŁY

• DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY
          Działalnością muzyczną w Świetlicy zajmuje się Pan Zbyszek Dobrzyński. Można u niego nauczyć się grać na gitarze, śpiewać a także tańczyć. Uczniowie uczestniczący w tych zajęciach biorą często udział w różnych przeglądach, festiwalach, konkursach muzycznych, na których bardzo często odnoszą sukcesy.

Rozwijaniem zainteresowań plastycznych dzieci zajmuje się Pani Dorota Chojnacka.

EKOLOGIA W NASZEJ SZKOLE

W planie rozwoju szkoły, w programie wychowawczym wyeksponowane są treści ekologiczne. Kształtowane są postawy przyjazne środowisku:

• szkoła od lat uczestniczy w akcjach: „Sprzątanie świata”, „Dzień ziemi”, opieki nad zwierzętami ze schroniska;
          • organizowane są wycieczki, podczas których uczniowie poznają różnorodność biologiczną, społeczną i kulturową regionu i kraju;
          • w trakcie roku szkolnego nieprzerwanie trwa zbiórka makulatury, zużytych baterii, puszek aluminiowych i plastikowych po napojach;
          • uczniowie uczestniczą w konkursach ekologicznych, w których zajmują czołowe miejsca;
          • młodzi ekolodzy opiekują się ptakami i zwierzętami leśnymi w czasie mroźnych, zimowych miesięcy;
          • szkoła w swoich działaniach wspierana jest przez społeczeństwo lokalne oraz liczne instytucje.

SKO

W naszej szkole działa już od wielu lat Szkolna Kasa Oszczędności. W SKO oszczędza większość uczniów naszej szkoły. Organizowany jest corocznie konkurs wiedzy o SKO dla uczniów klas szóstych "Jak pożyczać i oszczędzać pieniądze?". Nasza szkoła bierze udział w konkursie pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO" organizowanym przez PKO. Od kilku lat jesteśmy wśród wyróżnionych szkół naszego województwa. Większość klas oszczędza w miarę systematycznie. Klasy oszczędzają na wycieczki klasowe i wyjazdy na "Zieloną Szkołę". Dla najlepiej oszczędzających klas i uczniów co roku czekają atrakcyjne nagrody.

KOŁO PCK

Ściśle współpracuje z Zarządem Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża w Rybniku. W ramach działalności koła prowadzony jest konkurs czystości, gazetka o tematyce zdrowotnej. Członkowie koła biorą udział w akcji charytatywnej takich jak: „Góra grosza”, „Gorączka złota”, które organizowane są przez towarzystwo Nasz Dom i główny zarząd PCK w Rybniku. Zebrane pieniądze przeznaczone są na pomoc dla dzieci z Domów Dziecka i ludzi najbiedniejszych . Organizowane są także akcje „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, które polegają na zbiórce artykułów szkolnych i słodyczy dla wychowanków Domu Małego Dziecka w Rybniku i zbiórce żywności dla bezdomnych i najbiedniejszych osób naszej miejscowości . Członkowie szkolnego koła PCK przyczynili się do organizacji „Jejkowickich Dni Promocji Zdrowia” .

BIBLIOTEKA

Biblioteka szkolna działa praktycznie od początku istnienia szkoły. Składa się z dwóch pomieszczeń : wypożyczalni i czytelni. W jej zbiorach znajduje się 7050 książek. Księgozbiór biblioteki systematycznie jest wzbogacany o nowe pozycje, tak by zachęcić młodych czytelników do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. W naszej bibliotece zawsze dzieje się coś ciekawego, organizowane są konkursy rysunkowe, literackie oraz wiele innych nie mniej ciekawych imprez. Jest tu miło i przytulnie, zawsze można przyjść porozmawiać o książkach , zapytać, poprosić o rade czy informacje. Można też korzystać z zaprenumerowanych czasopism młodzieżowych i dziecięcych.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

„Ze sprawnym językiem przed lustrem powiem głoski wyrazy dobrze, choć dla zabawy”.
          W zajęciach uczestniczą wszyscy uczniowie szkoły, wśród których stwierdzono jakiekolwiek wady wymowy lub zaburzenia mowy. Program działalności obejmuje:
          1. Diagnozę logopedyczną.
          2. Badania przesiewowe mowy wśród uczniów przekraczających progi szkoły.
          3. Terapię grupową lub indywidualną.
          4. Porady, konsultacje bądź lekcje otwarte dla nauczycieli.
          5. Konferencje dla rodziców.
          6. Biuletyn logopedy szkolnego.
          Gabinet logopedy mieści się na I piętrze w sali 37. Terminy ustala logopeda zgodnie z planem lekcji bezpośrednio po zajęciach lub przez wychowawcę. Na zajęcia przynoszą uczniowie zeszyty do indywidualnych ćwiczeń.

SKS

W naszej szkole działa dzięki funduszom przyznanym przez Urząd Gminy Szkolne Koło SKS prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego Panią Ewę Nakielską. Zajęcia  cieszą się  dużym zainteresowaniem uczniów. W trakcie spotkań realizowane są zajęcia z zespołowych gier sportowych (piłka nożna, koszykówka, siatkówka) a także uni-hocka i tenisa stołowego. Dzięki dodatkowym zajęciom sportowym uczniowie mają możliwość w sposób zdrowy i sportowy spędzać czas, ponadto zajęcia takie pomagają rozładować nadmiar energii, którą dysponują uczniowie. W czasie zajęć SKS-u więcej czasu poświęca się też uczniom przygotowującym się do zawodów sportowych , jak również dzieciom z problemami ruchowo – koordynacyjnymi. Uczniowie uczęszczający na SKS bardzo często biorą udział w zawodach sportowych zarówno na etapie szkolnym, rejonowym , powiatowym itp. Zajmując niejednokrotnie wysokie lokaty. W ramach zajęć SKS – u prowadzone są też lekcje pływania nakrytej pływalni, prowadzone przez p. Nakielską, organizowany jest corocznie Gwiazdkowy Turniej Tenisa Stołowego, wyjazdy na lodowisko oraz szereg innych nie mniej ciekawych zajęć oraz spotkań.