• MATMA I LOGIKA ZROBIĄ Z CIEBIE FEST LUDZIKA

zdjecia_z_projektow.doc

Projekt „Matma i Logika zrobią z Ciebie fest ludzika”

Stowarzyszenie Szansa

Powstało na wniosek nauczycieli oraz rodziców  Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Jejkowicach. Celem stowarzyszenia jest integracja i rozwój lokalnego środowiska, poprzez wspieranie inicjatyw społecznych w obszarach kultury, oświaty, edukacji, ochrony środowiska, prawa człowiek, ochorny zdrowia, rozwoju regionalnego i lokalnego, pomocy społecznej ze szczególnym uwzględnieniem wspierania dzieci i młodzieży oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

W terminie 15.05-31.10-2012 realizowano projekt „Matma i Logika zrobią z Ciebie fest ludzika” . Projekt ten został realizowany na wniosek rodziców. Głównym koordynatorem projektu była pani Katarzyna Wojtas. Środki pochodziły z funduszu Działaj Lokalnie Fundusz Lokalny „Ramża”.

Głównym celem projektu było zorganizowanie atrakcyjnych zajęć w szkole, które miały służyć integracji dzicei i rodziców poprzez 12 warsztatów logiczno-mateamtycznych.  Dzięki temu projektowi zakupiono bardzo interesujące gry logiczne jak i hokey stołowy.

Dla potrzeb realizacji projektu zakupiono następujace gry: Quarto, Qwirkle, Dixit, Digit i łamigłówki Happy Cube oraz Hokej stołowy, Speed Stacks (kubeczki).

Quarto i Qwirkle – dwie pasjonujące, ciekawie wykonane gry. Gry uczą spostrzegawczości, szybkiego podejmowania decyzji w sytuacji stresowych. Ich zasady są niezwykłe proste, jednak wymagają zarówno strategicznego jak i taktycznego myślenia.

Dixit to słowna gra wyobraźni. Uczy myślenia, kreatywności i rozwija spostrzegawczość. To perełka wśród gier planszowych została laureatem Nagrody Gra Roku 2009 we Francji, przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Gier w Cannes. Gra skojarzeń pełna poezji. Każda ilustracja to klucz otwierający drzwi do krainy wyobraźni. Dixit to gra inteligentna, przystępna dla wszystkich, wzbogacająca człowieka.

Łamigłówki Happy Cube – edukacyjne łamigłówki przestrzenne. Przypominają piankowe puzzle. Są bardzo kolorowe, ładne i dobrze wykonane oraz wszechstronne jeśli chodzi o wiek uczestnika, ponieważ mają wiele stopni trudności. Uczy cierpliwości i wpływa na rozwój umysłowy gracza. Kształtuje wyobraźnię przestrzenną i intuicję geometryczną. Wspomaga uczenie się geometrii. To jedne z najbardziej zaskakujących i budzących olbrzymie zdziwienie łamigłówek.

Hokej stołowy emocjonująca, towarzyska gra. Podobnie jak w szachach wymaga od graczy skupienia i konstruowania strategii oraz przemyślanych posunięć. Logika i szybkość to podstawa tej gry. Lubiana szczególnie przez chłopców. Polega na rozegraniu meczu na specjalnie do tego przygotowanym stole, za pomocą pionków przesuwanych mini kijem hokejowym.

Speed Stacks. O tej grze można powiedzieć –„praktyka czyni mistrza”. Grają w nią dzieciaki na całym świecie, jednak w Polsce jest wciąż mało znana. Wciąga od pierwszych chwil coraz bardziej, dostarczając pozytywnych emocji. To układanie specjalnie zaprojektowanych super kolorowych (dla dzieci atrakcyjnych) kubków na czas w pewnej określonej sekwencji ruchów. Tutaj liczy się skupienie, precyzja ruchów oraz szybkość. Każdy, kto raz spróbuje będzie chciał być jeszcze lepszym.

Jako podsumowanie  działań realizowanych w ramach projektu zorganizowano Festiwal Gier w  października 2012 r. Trwał  on około 5 godzin. Na festiwal przybyli wszyscy zaproszeni goście.Uczniowie przyszli wraz z rodzicami, rodzeństwem oraz dziadkami.

Festiwal odbywał  się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jejkowicach ,  było również  dziesięć stołów, na których były różne stoiska z grami. Opiekę nad nimi sprawowali wolontariusze.

W czasie Festiwalu odbyły  się konkursy, których zwycięzcy otrzymają nagrody.

Przebieg festiwalu:

a) ćwiczenia z grami logicznymi,

b) pokaz układania kubków Speed Stacks,

c) łamigłówki przestrzenne Happy Cube,

d) pokaz hokeja stołowego,

e) faza turniejowa,

f) podsumowanie i rozdanie nagród rzeczowych

Wszystkie gry zakupione z projektu  zostały w szkole na użytek naszych uczniów. Uczniowe chętnie z nich korzystają.