• HISTORIA

• Pierwsza szkoła publiczna w Jejkowicach została założona w 1861 roku (dzisiejszy Ośrodek Zdrowia). Znajdowała się w niej sala lekcyjna i pięciopokojowe mieszkanie dla kierownika szkoły.
          W sierpniu 1889 roku przystąpiono do rozbudowy szkoły, dobudowano drugą salę, wyremontowano budynek i ubikacje.
          W roku 1911 przyjęto projekt budowy nowej szkoły, składającej z 4 izb szkolnych.
          Nowa szkoła została poświęcona 12 grudnia 1912 roku.
          30 stycznia 1945 roku szkoła została spalona a odbudowaną szkołę oddano do użytku 2 listopada 1947 roku.
          22 grudnia 1961 roku powołano Komitet Budowy Szkoły. Nową, rozbudowaną szkołę oddano do użytku 2 października 1968 roku.
          Szkoła nosi imię postaci historycznej Jana III Sobieskiego, króla Polski od 1674, wcześniej marszałka i hetmana koronnego. „Zwycięzca spod Wiednia” w 1683 r. przejeżdżał w pobliżu Jejkowic w drodze z Rud Wielkich do Raciborza. Bardzo sobie upodobał tę ziemię określając jej mieszkańców w listach do żony Marysieńki – „lud tu niewymownie dobry i błogosławiący nam; kraj cudownie wesoły…”.
          Budynek nowej szkoły został oddany do użytkowania 26 września 1969 roku i otrzymał imię Jana III Sobieskiego. Obecnie w szkole na głównym holu mieści się popiersie patrona.
          Prowadzona jest szeroka działalność środowiskowo- wychowawcza upamiętniająca Jana III Sobieskiego.
          Organizowane są imprezy:
          • W roku szkolnym 2000/2001 zorganizowano turniej „Husarskim szlakiem Jana III Sobieskiego przez Śląsk”.

• W roku szkolnym 2001/2002 odbyła się biesiada historyczna oraz spektakl „Bitwa pod Wiedniem”.

• W roku szkolnym 2002/2003 gry dydaktyczne oraz spektakl edukacyjny „Kronika Jana III Sobieskiego”.

• W roku szkolnym 2003/2004 pokaz mody dworskiej oraz spektakl „Jan III Sobieski wielki wódz i polski monarcha”.

• W roku szkolnym 2004/2005 tor przeszkód „Królewskim szlakiem Jana III Sobieskiego” . wszystkim imprezom towarzyszyły wystawy prac uczniów, projekcje filmów oraz konkursy klasowe.
          Wszystkim imprezom towarzyszą wystawy prac uczniów, projekcje filmów oraz konkursy klasowe.

Od roku 2003 szkoła nasza poszła w skład szkół im. Jana III Sobieskiego. Z inicjatywy stowarzyszenia uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim turnieju zdobywając III miejsce.
          Szkoła wzbogaca na bieżąco pamiątki na temat patrona.