• Głośne czytanie

• Czytajmy głośno dzieciom w przedszkolach i w szkołach

Na świecie spada czytelnictwo książek wśród dzieci – z wyjątkiem tych szkół i klas, gdzie nauczyciele czytają dzieciom na głos dla przyjemności. W szkołach w których wprowadzono 10 minut codziennego głośnego czytania i 10 minut własnego cichego czytania po lekcjach - poprawiają się wyniki w nauce, a spada ilość chuligańskich wybryków. Głośne czytanie ułatwia zatem edukacyjną i wychowawczą misję szkoły.

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości

• Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami  i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia.
          • Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej. Badania naukowe wykazują szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu – czytania !
            Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji

Zalety głośnego czytania:

1.      Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

2.      Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa

3.       Przynosi ogromną wiedzę ogólną; rozbudowuje słownictwo

4.       Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie

5.       Daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu

6.       Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię

7.       Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,

8.       Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw,

9.       Buduje samouznanie - dziecko czuje się ważne i  kochane

10.           10.     Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu

11.      Chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera,

12.      Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,

13.      Kształtuje nawyk czytania na całe życie

14.      Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.