• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025

Gminne Przedszkole Publiczne bierze udział w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025". W ramach programu nasza placówka została doposażona w książki będące nowościami wydawniczymi.

Naszym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, rozbudzanie ich ciekawości otaczającego nas świata, rozbudzanie wyobraźni, a przede wszystkim sprawianie naszym wychowankom radości dzięki możliwości zanurzenia się w świat dziecięcej wyobraźni, bajek i baśni, jak i przyzwyczajanie do właściwego korzystania z książek.

Zachęcamy do udziału w kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Jak go osiągnąć? Poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom. I do tego serdecznie Państwa zachęcamy. W naszym przedszkolu czytamy dzieciom książki codziennie. A jak jest w Państwa domach?

"Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych"

„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”

Korzyści, jakie daje nam codzienne czytanie:

• buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
          • doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
          • rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
          • poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.

Zapraszamy do rodzinnej lektury wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, w których część słów została zastąpiona rysunkami!

Wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej jak i inne ciekawe publikacje dla dzieci znajdą Państwo na stronie internetowej kampanii:

Cała Polska czyta dzieciom - wiersze. Życzymy przyjemnej lektury!

POLECANA LITERATURA:

1. Seria "Basia" - codzienność Basi to sytuacje, które towarzyszą większości dzieci w jej wieku. Basia chodzi do przedszkola, droczy się z bratem, czasem ma katar, a czasem nadmiar energii. Czasem strasznie się nudzi, a czasem ma tyle pomysłów, że rodzice nie wiedzą, od czego zacząć sprzątanie. Dowiedz się więcej o Basi!

2. Seria "Kicia Kocia" - Kicia Kocia to bohaterka serii ulubionych książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej. Tytułowa rezolutna kotka odważnie odkrywa świat. Towarzyszą jej wyrozumiali opiekunowie – rodzice i dziadkowie. Nie można też nie wspomnieć o wiernych przyjaciołach, którymi są: Pacek, Adelka i Julianek. Wraz z nimi Kicia Kocia uczy się też najważniejszych zasad w codziennym życiu.

3. Seria "Franklin" - seria ilustrowanych książek dla dzieci opowiadających historie pewnego żółwia o imieniu Franklin, który cierpi na wszystkie lęki i próby dzieciństwa. Pokonując je, uczy dzieci o przyjaźni, odwadze i rodzinie.

Wszystkie serie książek dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach!

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JEJKOWICACH

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do odwiedzin biblioteki. Znajdziecie tutaj książki przygotowe, bajki i baśnie, krótkie wierszyki, historyjki w obrazkach, łatwe opowiadania, które posiadają duży druk i barwne ilustracje. Serie znane i lubiane przez dzieci, wiele nowości czytelniczych. A rodzice? Oczywiście znajdą książki odpowiednie dla siebie.

Przypominamy adres: Jejkowice, ul. Poprzeczna 3a.

Uwaga! 3 stycznia biblioteka nie pobiera kar za zaległości!

Jagódki - najmłodsza grupa w naszym przedszkolu z wielkim entuzjazmem zareagowała na nowości czytelnicze, które zostały umieszczone w kąciku książki. Chętnie przeglądają książeczki.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia...

W tym szczególnym czasie życzymy Państwu, aby książki towarzyszyły Wam zarówno podczas Świąt jak i przez cały rok. Aby te wspólnie spędzane chwile w gronie najbliższych były pełne miłości oraz życzliwości.

Zaczytanych Świąt Bożego Narodzenia.

Polecamy w czasie przedświatecznych przygotowań przeczytać ciekawe bajki oraz posłuchać audiobooków:

Dzieci zasłuchane, z radością odkrywają świat bajek bożonaodzeniowych.

"KSIĄŻKA UCZY, BAWI, WYCHOWUJE"

W każdej z naszych sal przedszkolnych urządzony jest "kącik książki". Miejsce, w którym dzieci mogą swobodnie korzystać z wybranych pozycji literatury. Doposażyliśmy kąciki w literaturę dziecięcą: bajki, baśnie, encyklopedie dla dzieci, legendy polskie, znane i lubiane serie jak Kicia Kocia, Pucio, Fenek i Gucio, Basia. Książki rozwijające pasje dzieci - dinozaury, kosmos, ekologia, świat zwierząt, zawody itp. W naszych kącikach nie zabrakło pozycji pokazująych najmłodszym jak radzić sobie z emocjami, w jaki sposób się zachowywać.

KĄCIK NOWOŚCI CZYTELNICZYCH W SALI CYTRYNEK

KĄCIK NOWOŚCI CZYTELNICZYCH W SALI POMARAŃCZEK

Relaksaja poobiednia w Naszym Przedszkolu jest momentem wyciszenia, w którym dzieci odbywają podróż do świata bajek i baśni. Słuchając nauczyciela czytającego przeróżne historie: wesołe, żartobliwe, z morałem, a nawet te powodujące przeżycie chwil niepewności i oczekiwanie dobrego zakończenia uczymy się postaw, hierarchii wartości oraz zasad postępowania. Dowiadujemy się jak powiedzieć "nie", jak być dobrym kolegą, jak pomóc innym. Dodatkowo rozwijamy nasze pasje i zainteresowania. W naszej placówce książka jest dostępna dla dziecka, a my wiemy jak o nie dbać.

GRUPA POMARAŃCZKI

Droga Mamo! Drogi Tato!

W przedszkolu codziennie o różnych porach dnia nauczyciele czytają dzieciom książki, wyrabiają u najmłodszych nawyk czytania oraz zamiłowania do literatury. Czytanie odgrywa ważną rolę w życiu dziecka. Zachęcamy Państwa, aby codziennie głośno czytać dzieciom.

Cytat pochodzi z książki "Zabawy z książką w domu, przedszkolu i szkole"