• Warsztaty bożonarodzeniowe i kiermasz

•  Uczniowie szkoły w Jejkowicach i Sluzovicach wzięli udział w regionalnych warsztatach kulinarnych, a także wykonali ozdoby bożonarodzeniowe. Odbyły się też warsztaty garncarskie.

Podczas warsztatów kulinarnych uczniowie wykonali tradycyjne potrawy kuchni śląskiej, np. moczkę, makówkę i pierniczki.

Do prawidłowej realizacji warsztatów - ozdób i dekoracji, konieczny był zakup dla ZSP w Jejkowicach  art. dekoracyjnych, np. brystole, bibuły, wstążki itp. Dzieci nauczyły się wykonywać m.in. choinki, bombki oraz torebki prezentowe.

Podczas warsztatów kulinarnych  posiłki zostały wykonane przy pomocy nowo zakupionych  art. AGD i produktów spożywczych.

W trakcie warsztatów garncarskich wykonywano drobne upominki bożonarodzeniowe przy pomocy materiałów garncarskich, np. szkliwa, gliny i zdobień.

Kolejnym celem było poznanie regionalnych obyczajów związanych z organizacją  i przebiegiem jarmarku. W tym celu zarówno w trakcie przygotowań, jak i prezentacji regionalnych tradycji bożonarodzeniowych wybrane osoby były ubrane w tradycyjne stroje śląskie, które zakupiono w ramach mikroprojektu.

Konieczny był tez zakup mikroportów, aby odpowiednio nagłośnić prezentację ukazanych strojów, tradycji i potraw bożonarodzeniowych.

Uczniowie czescy oprócz nauki przygotowania potraw śląskich, opowiedzieli i  zaprezentowali w formie elektronicznej przy pomocy laptopa, rzutnika i ekranu projektowego swoje regionalne potrawy.

Impreza pozwoliła na dokonanie porównań i wymianę doświadczeń między partnerami nt. tradycji i kultury bożonarodzeniowej.

Dla uczestników projektu przewidziano napoje, przekąski, kanapki i obiad.

Pomieszczenie, w którym odbywały się warsztaty oraz Jarmark ozdobiono dekoracjami wykonanymi z materiałów zakupionych w ramach mikroprojektu.

Czeski partner odpowiedzialny był za zorganizowanie czeskiej grupy i przygotowanie materiałów pokazowych.

Planowany termin realizacji do 23.12.2018 r. Realizacja nastąpiła  9.12. 2018r. (wykonano w terminie)

Ilość uczestników: 70 osób (30 Cz+ 40 PL) w Jejkowicach.

Z uwagi na otwarty charakter imprezy w działaniu jako publiczność wzięła udział większa grupa mieszkańców obydwu gmin i gmin ościennych zainteresowanych poznaniem kultury i tradycji związanych z obchodami Świąt Bożonarodzeniowych.

Do realizacji działania przygotowano również plakaty informujące o wydarzeniu, które zostały rozmieszczone na terenie obydwu gmin oraz na stronie internetowej.

W centralnym miejscu działania umieszczono również roll-up, a także flagi PL, CZ, UE.

Pisemnie oraz słownie poinformowano, że projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP ,,Przekraczamy Granice”.