• Festiwal Kolęd i Pastorałek

• Uczniowie obu szkół wzięli udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Przyczyniło  się to w naturalny sposób do odrodzenia świątecznej tradycji, poznania lub przypomnienia bożonarodzeniowych pieśni, ale także integracji środowiskowej, tj. zacieśnienia więzi między uczniami a rodzicami, szkołą oraz partnerami projektu.

Klasy lub przedstawiciele klas wystąpili z jedną wylosowaną wcześniej kolędą lub pastorałką.

Uczniowie ze Sluzovic również zaprezentowali kolędy  w języku czeskim.

Forma wystąpienia niektórych klas miała charakter krótkiego przedstawienia, dlatego konieczny był zakup nowych mikroportów. W celu zaprezentowania folkloru regionu, niektóre kolędy zostały wykonane w gwarze śląskiej, dlatego też wykorzystane zostały wcześniej zakupione stroje śląskie.

W tym działaniu zostały  również wykorzystane:  laptop, rzutnik i ekran projekcyjny, aby wyświetlić teksty kolęd i pastorałek w j. polskim i w j. czeskim oraz gwarze śląskiej.

Wynajęta została również firma  nagłośniająca i oświetlająca, aby wykonawcy byli dobrze widoczni i słyszalni. Festiwal odbył się w sali gimnastycznej z bardzo złą akustyką, dlatego uczestnikom był potrzebny profesjonalny sprzęt nagłaśniający, gdyż nasz sprzęt nie spełnia wymagań technicznych.

Dla najlepszych zespołów zaplanowano dyplomy, które zawierały: tytuł projektu, logotypy programu UE i Euroregionu Silesia oraz informację o współfinansowaniu projektu ze środków EFRR oraz budżetu państwa RP.

Scena oraz sala, w której występowali wykonawcy ozdobiono dekoracjami wykonanymi z materiałów zakupionych w ramach mikroprojektu.

Strona czeska zapewniła zorganizowanie czeskiej grupy.

Strona polska była odpowiedzialna za: dyplomy, oprawę techniczną, poczęstunek uczestników projektu i transport.

Planowany termin realizacji do 31.01.2019 r. Realizacja nastąpiła  18.01. 2019r. (wykonano w terminie)

Ilość uczestników: 120 osób (20 Cz+ 100 PL) w Jejkowicach.

Z uwagi na otwarty charakter imprezy w działaniu jako publiczność wzięła udział większa grupa mieszkańców obydwu gmin i gmin ościennych – rodzice i dziadkowie uczniów zainteresowanych poznaniem kulturą i tradycją związaną z obchodami Świąt Bożonarodzeniowych – Kolędami i pastorałkami w języku polskim i czeskim oraz w gwarze śląskiej. Festiwal Kolęd i Pastorałek miał na celu ukazanie tego, jak ważne jest wspólne kolędowanie w gronie rodziny,  przyjaciół i znajomych.

Do realizacji działania przygotowano informację umieszczoną na stronie internetowej.

W centralnym miejscu umieszczono również roll-up, a także flagi PL, CZ, UE.

Pisemnie oraz słownie poinformowano, że projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP ,,Przekraczamy Granice”.