• INFORMACJE OGÓLNE

POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ

w Czerwionce - Leszczynach

I

Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wychowanków oraz wspieranie ich rozwoju, przy stałym podnoszeniu poziomu nauczania, zgodnie z oczekiwaniami środowiska.

Promocja placówki oraz osiągnięć wychowanków w środowisku.

III

Organizacja czasu wolnego oraz różnych form wypoczynku sprzyjających kształtowaniu świadomości regionalnej i europejskiej wychowanków.

IV

Uczenie tolerancji, przeciwdziałanie agresji i monitorowanie bezpieczeństwa w placówce.

CEL PRACY

POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ

Priorytetem POPP w Czerwionce - Leszczynach jest:

• systematyczne doskonalenie jakości pracy,

• stałe podnoszenie poziomu nauczania poprzez stosowanie indywidualizacji metod pracy, środków i narzędzi dydaktycznych,

• zapewnianie warunków rozwoju uzdolnień i zainteresowań wychowanków oraz promowanie ich osiągnięć w środowisku,

• dbanie o świadomość tożsamości regionalnej i europejskiej,

• promocja placówki w środowisku,

• współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym w celu kultywowania tradycji rodzinnych,

• dbanie o bezpieczeństwo wychowanków oraz zaspokajanie ich potrzeb, uczenie tolerancji i przeciwdziałanie agresji.

WIZJA POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ

w CZERWIONCE - LESZCZYNACH

Powiatowe ognisko pracy pozaszkolnej współtworzą nauczyciele, uczestnicy i ich rodzice.

Wychowankowie POPP czują się spadkobiercami tradycji regionu, kultywują tradycje, współtworzą kulturę, godnie reprezentują placówkę i powiat poza jego granicami.

Uczestnikami zajęć są dzieci i młodzież bez względu na ich pochodzenie, status społeczny, wyznanie. Szczególne miejsce wśród nich zajmują osoby poszkodowane przez los.

Wszystkich łączy przyjaźń, życzliwość, wzajemny szacunek i wola współpracy do budowania systemu etycznego.

Praca pedagogów nastawiona jest na rozwijanie zainteresowań, talentów, umiejętności dzieci i młodzieży tak, aby wierzyły we własne siły i możliwości, twórczo rozwijały problemy i dążyły do stałego rozwoju i samokształcenia.

W placówce uczniowie mają zapewnioną atmosferę bezpieczeństwa, traktowani są podmiotowo, mogą oczekiwać pomocy ze strony nauczycieli.

Pracownicy placówki i uczniowie mają zapewnione dobre warunki podczas wszystkich zajęć oraz w czasie oczekiwania na nie.

Uczniowie i nauczyciele mają możliwość prezentacji swoich osiągnięć, ich konfrontacji oraz wpływanie na rozwój placówki.

Pracownicy administracyjni czują się członkami społeczności POPP, współtworzą wizerunek placówki, a ich praca jest doceniania.

MISJA POWIATOWEGO OGNISKA PRACY POZASZKOLNEJ

w Czerwionce - Leszczynach

WSPOMAGAMY ROZWÓJ MŁODEGO CZŁOWIEKA, JEGO ZDOLNOŚCI I ZAINTERESOWAŃ POPRZEZ RÓŻNE FORMY AKTYWNOŚCI I WYPOCZYNKU

CELE GŁÓWNE

Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wychowanków, wspieranie ich rozwoju przy stałym podnoszeniu poziomu nauczania. Organizacja czasu wolnego oraz różnych form wypoczynku sprzyjających kształtowaniu świadomości regionalnej i europejskiej, uczeniu tolerancji i przeciwdziałaniu agresji.

MISJA ZEWNĘTRZNA

Dla rodziców

• Wystawy twórczości dzieci i młodzieży, wystawy pokonkursowe konkursów plastycznych i fotograficznych.

• Promowanie osiągnięć wychowanków na koncertach, spektaklach teatralnych, zawodach sportowych.

• Udział w spotkaniach kolędowych, Dniu Matki, Dniu Seniora, podtrzymanie więzi rodzinych i przekazywanie tradycji.

• Zachęcanie do przekazywania gwary, obrzędów, tradycji śląskich poprzez pogadanki, koncerty, konkursy.

MISJA ZEWNĘTRZNA.
          Dla środowiska

• Organizacja Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych powiatu rybnickiego.

• Koncerty środowiskowe w gminach powiatu rybnickiego.

• Prezentacja dorobku artystycznego na koncertach i festiwalach.

• Koncerty kolędowe grup wokalnych.

• Organizacja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego.

• Organizacja spektakli grup teatralnych.

• Organizacja warsztatów teatralnych.

• Organizacja Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej.

• Uzupełnianie wiedzy o folklorze i tradycjach rodzinnych poprzez udział w konkursach i warsztatach regionalnych.

MISJA WEWNĘTRZNA

Dla dzieci

• Umożliwienie dzieciom udziału w konkursach, festiwalach, zawodach.

• Kultywowanie gwary i tradycji obrzędowej, motywowanie do podtrzymywania tradycji rodzinnych i przekazywania tej tradycji.

• Umożliwianie udziału dzieci i młodzieży w spektaklach teatralnych, wycieczkach , zwiedzania muzeów i wystaw.

• Zapewnianie poczucia bezpieczeństwa poprzez umacnianie poczucia własnej wartości, uczenie tolerancji i współpracy, budzenie uczuć patriotycznych.

• Przeciwdziałanie agresji, wskazywanie alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.

Dla nauczycieli

• Umożliwienie udziału w szkoleniach i warsztatach.

• Gromadzenie materiałów dotyczących folkloru, muzyki, plastyki, teatru

• Współpraca z instytucjami kultury i oświaty.

• Podnoszenie poziomu kół zainteresowań poprzez cykl lekcji otwartych.

• Zacieśnianie współpracy z rodzicami w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wszechstronnego rozwoju wychowanków oraz przeciwdziałaniu agresji.

Dla innych pracowników

• Zaproszenie do udziału w imprezach organizowanych przez placówkę.

• Angażowanie pracowników w działania zapewniające bezpieczeństwo wychowanków.

• Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jejkowicach
      • zsp@jejkowice.pl