•                    KĄCIK RODZICA 

        • Drodzy Rodzice! 

          W naszych oddziałach przedszkolnych codziennie prowadzimy z dziećmi różnorodne zajęcia. Mają one na celu wspomagać wszechstronny rozwój każdego przedszkolaka i całej grupy. Treści przez nas realizowane są skorelowane z kalendarzem i wynikają z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. 

          Każdego dnia dzieje się u nas bardzo dużo, o czym można się przekonać śledząc zakładki każdej grupy. Aby przekazywana przez nas wiedza oraz kształtowane umiejętności, postawy i zdolności były trwałe - niezbędne jest ich wielokrotne powtarzanie i utrwalanie. Dlatego w naszym "Kąciku Rodzica" w każdym tygodniu będziemy publikować informacje o tematyce i treściach zrealizowanych w danym tygodniu z dziećmi w naszych oddziałach. Znajdą się tu również wskazówki, w jaki sposób zrealizowane treści w przedszkolu można utrwalać w domu, do czego bardzo serdecznie zachęcamy!

          Jesteśmy przekonane, że zgodna współpraca przyczyni się do pozytywnego i prawidłowego rozwoju każdego dziecka.

          Serdecznie pozdrawiamy!

          pani Ula, pani Michasia, pani Asia i pani Kinga

        •                                   PRACA Z CYKLEM "DRUŻYNA MARZEŃ"

        • Drodzy Rodzice!

          Zapoczątkowaliśmy wspólnie nowy rok przedszkolny!  Praca z cyklem "Drużyna Marzeń" została podzielona na dzienne wiodące następujące aktywności:

          1) W każdy poniedziałek, poświęcony rozwijaniu umiejętności społecznych oraz rozwojowi emocjonalnemu, dzieci będą śledziły przygody bohaterów cyklu czytanych przez nauczyciela opowiadań.

          2) We wtorki dzieci będą doskonalić umiejętności językowe oraz przygotowywać się do pisania i czytania. W te dni również czekają na nie spotkania z literaturą dziecięcą.

          3) W każdą środę dzieci wejdą w świat muzyki, dźwięku, rytmu, tańca i śpiewu. 

          4) Każdy czwartek stanie się przygodą z matematyką, przede wszystkim w sposób aktywny. Dzieci będą układać wzory oraz cyfry z wykorzystaniem różnych przedmiotów, a także ćwiczyć i doskonalić wszelkie umiejętności w tym zakresie.

          5) Ostatni dzień zmagań w przedszkolu czyli piątek poświęcony będzie działaniom sensorycznym oraz plastyczno-technicznym, czyli wszystkiemu, co kształtuje poznawanie i rozumienie świata przez zmysły: dotyk, węch, smak, słuch, wzrok, a także rozwija wyobraźnię i małą motorykę. Tego dnia odbywać się będą również quizy i zagadki podsumowujące umiejętności i wiedzę przedszkolaków z minionego tygodnia.

          Codziennie dzieci będą podejmowały aktywność fizyczną, uczestnicząc w zróżnicowanych zabawach i grach ruchowych oraz ćwiczeniach porannych. W poniedziałki realizowane będą również ćwiczenia gimnastyczne. Nie zapomnimy o regularnych wyjściach na dwór – do ogrodu przedszkolnego, na plac zabaw czy na spacery o różnej tematyce. Aby stworzyć miłą atmosferę w grupie, każdego ranka dzieci wspólnie będą się bawić do powitanki, a popołudniami słuchać wybranej literatury dziecięcej z biblioteczki klasowej.

           

          •           Dbamy o naszą planetę                                15-19 kwiecień

          • Drodzy Rodzice!

            W tym tygodniu przedszkolaki rozmawiały na temat ekologii i dowiadywały się, dlaczego tak ważne jest dbanie o naszą planetę. Codziennie rano życzliwy klimat w grupie budowała muzyczna powitanka. W poniedziałek sześciolatki słuchały opowiadania o przygodach Heli i Leona zatytułowanego „Ziemia naszym domem”, które stało się wstępem do rozmów na temat potrzeby dbania o przyrodę, bycia ekologicznym i do stworzenia obrazkowej mapy myśli poświęconej ochronieśrodowiska. Tego dnia dzieci trenowały swoje ciało podczas ćwiczeń gimnastycznych, odszukiwały Polskę na globusie, pokazywały za pomocą gestów i mimiki czynności związane z dbaniem o środowisko. Wysłuchały wiersza A. Frączek pt. „Pojemniki”, segregowały odpady do odpowiednich koszy, dzieliły na sylaby i głoski nazwy wylosowanych obrazków. We wtorek pojechaliśmy do teatru na spektkla "Piotruś Pan", który dostarczył nam wiele miłych wrażeń. W środę sześciolatki rozmawiały na temat odnawialnych źródeł energii i uczestniczyły w zabawie „Energia odnawialna w liczbach”, podczas której ćwiczyły umiejętności matematyczne – liczenie, różnicowanie prawej i lewej strony, rozpoznawanie figur geometrycznych, rozwiązywanie zadań tekstowych, dodawanie i odejmowanie oraz znajomość cyfr i znaków matematycznych. Uczestniczyły w eksperymencie „Kapiący kran”, podczas którego spostrzegły, ile wody marnuje się z powodu niezakręcania kranu wysłuchały wiersza „Draka Ekonieboraka” E. Saromy-Stępniewskiej, który był wstępem do rozmowy na temat sposobów oszczędzania wody oraz swobodnych wypowiedzi o zanieczyszczeniach wód. W czwartek dzieic wykonywonywały różne zadania z związku z obchodzonym w szkole Dniem Osób Niepełnosprawnych ucząc się szacunku i tolerancji wobec odmienności. W piątek po warsztatach czytelniczych dotyczących książki "Piaskowy Wilk" i niezwykłym spotkaniu z panem malującym stopami dzieci zastanawiały się, do czego można wykorzystać odpady i wykonały pracę plastyczno-techniczną „Recykling – pingwin”. Tematytkę tygodnia utrwalimy 22 kwietnia w czasie odbywającej się w ramach Dnia Zemi - Przedszkolnej Olmpiady Ekolgicznej.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień;

            • Proście dzieci o segregowanie bieżących domowych odpadów, podczas wspólnych rodzinnych zakupów  zabierajcie ze sobą kosz na zakupy i torby wielokrotnego użytku.
            • Podczas spacerów zwracajcie uwagę dziecku, że papierek po cukierku czy batonie należy wyrzucić do kosza, że nie powinno się łamać gałęzi drzew, zrywać kwiatów i płoszyć zwierząt.
            • Możecie też poszukać znaku recyklingu na opakowaniach produktów, które macie w domu.
            • Możecie wykonać pracę plastyczno-techniczną z odpadów, które posiadacie w mieszkaniu – będzie to świetne ćwiczenie małej motoryki oraz ćwiczenie rozwijające kreatywność i wyobraźnię.

             

          •                W świecie książek                                       8 -12 kwiecień

          • Drodzy Rodzice!

                        Ten tydzień zajęć w przedszkolu poświęcony był książkom i miejscom, w których można je znaleźć. Dzieci poznały też etapy powstawania książki od pisarza do czytelnika. Codziennie czas umilała powitanka,która wprowadzała przedszkolaki w dobry dzień. W poniedziałek dzieci słuchały kolejnej opowieści o przygodach Heli i Leona zatytułowanej „Dbamy o książki”, która stała się początkiem rozmów na temat sposobów troszczenia się o książki, wartości, jakie niesie ich czytanie, oraz zabaw językowych. Sześciolatki wykonały obrazkową mapę myśli „Jak dbać o książkę”, opowiadały o swoich ulubionych bajkach i baśniach, oglądały i układały książki w kąciku bibliotecznym w sali przedszkolnej, na podstawie wylosowanych przedmiotów wymyślały tytuły i treść bajki lub opowieści, starały się naprawić zepsute książki oraz trenowały ciało podczas ćwiczeń gimnastycznych. Tego dnia sześciolatkipoznały również literę F, f pisaną i drukowaną, ćwiczyły słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. W środę dzieci wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej na warsztaty czytelnicze, w czasie których poznały pracę bibliotekarza, różne rodzaje książek, utwaliły wiedzę nt. ich szanowania i bawiły się w ilustarotów. W czwartek przedszkolaki układały historię książki od pisarza do czytelnika, poznały znak odejmowania, brały udział w zabawie matematyczno-ruchowej „Księgarnia”, ćwiczyły odejmowanie i liczenie podczas zabawy „Ile to książek?”, odwzorowywały układ i liczbę przedstawionych na karcie książek za pomocą kredek, ćwiczyły pamięć  na zakończenie tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawie badawczej, sensorycznej „Mokry papier”, podczas której sprawdzały, w jaki sposób zachowują się różne rodzaje papieru pod wpływem wody, oraz brały udział w zabawie „Historyjka” podsumowującej zdobyte wiadomości i w quizie wiedzy. Wykonały „Zakładki do książki – pies, małpa”. W tym tygodniu nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze. Przedszkolaki regularnie rozwiązywałytakże indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności.

                     

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • Sami też bądźcie przykładem, czytajcie książki! Dziecko naśladuje rodziców, z domu wynosi zachowania, zainteresowania i działania, którym poświęcacie swój czas. Jesteście dla niego autorytetem! Jeśli sami będziecie czytać oraz czytać dziecku, ono zdecydowanie chętniej będzie sięgało po książkę
            • Aby ćwiczyć umiejętności matematyczne i czytanie, możecie poprosić dziecko o układanie  książek według ustalonego klucza (od grubej do cienkiej, od dużej do małej) w domowym kąciku bibliotecznym, o przeliczanie ich, segregowanie, naprawianie zniszczonych pozycji
            • Odczytywanie tytułów, odszukiwanie w tekstach poznanych do tej pory liter ze szczególnym uwzględnieniem F, f, otwieranie książek w przypadkowym miejscu i odczytywanie numeru strony, opowiadanie przeczytanych i/lub wysłuchanych książek.

             

          •           W wiosennym ogrodzie                                 3-5 kwiecień

          • Drodzy Rodzice!

            W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu zgłębialiśmy tematy związane z wiosną w ogrodzie, a każdego poranka dzieci bawiły się przy miłej powitance. W środę dzieci słuchały kolejnego opowiadania K. Wierzbickiej
            o Heli i Leonie pt. „Wiosenne porządki”, które stało się źródłem informacji o pracach, jakie wykonuje się wiosną
            w ogrodzie, i koniecznych do tego narzędziach. Podczas zajęć dydaktycznych dzieliły na sylaby i głoski nazwy ogrodowych prac porządkowych oraz przydatnych narzędzi. Dowiedziały się również, czego potrzebują rośliny do życia. Tego dnia poznały również literę C, c drukowaną i pisaną. Podczas zajęć wprowadzających nową literę dzieci układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „cebula”, uczyły się poprawnie artykułować nową głoskę i określały jej miejsce w różnych słowach, a także podawały przykłady innych słów rozpoczynających się głoską c. Ponadto słuchały piosenki o nowej literze i wypowiadały się na jej temat. Układały literę C, c  i kreśliły ją w powietrzu i na podłodze. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania z kart pracy: ćwiczyły czytanie, pisały po śladzie i zaznaczały nową literę w tekście. W czwartek dzieci słuchały wiersza „Ogródek” M. Konopnickiej i wypowiadały się na temat jego treści pełnymi zdaniami. Później poznawały kolejny znak matematyczny, znak dodawania +. Podczas zabaw matematycznych dzieci układały równania i zastępowały literkę „i” znakiem dodawania. W czasie indywidualnej pracy przy stolikach przeliczały wiosenne kwiaty oraz uzupełniały zapisy równań odpowiednimi cyframi i znakami matematycznymi. W ramach podsumwowania teamtyki tygodnia wszystkie przedszkolaki miejskim autrobusem wybrały sie do kwiacairni, by poznac pracę florysty, utwarlić nazwy różnych wiosennych kwiatów u dowiedzieć się więcej o ich pielęgnacji. W czasie warsztatów miały okajzę samodizlnię posadzić sadzonkę Patunii, by móc ją pielęgnować na przedszkolnym parapecie.  W trakcie minionego tygodnia aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych, korzystały też z codziennego pobytu na świeżym powietrzu. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Wspólne prace ogrodnicze w przydomowym ogródku lub na balkonie.
            • Posianie lub posadzenie wybranej przez dziecko rośliny – zobowiązanie dziecka do pielęgnacji roślinki.
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską c.
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •     Od kurnika do świątecznego                                     koszyka                                                 25-27 marzec

          • Drodzy Rodzice!

            W minionym tygodniu podczas zajęć sprawdzaliśmy, co słychać w wiejskiej zagrodzie i przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Każdego ranka dzieci integrowały się przy miłej muzycznnej powitance. W poniedziałek przedszkolaki słuchały kolejnego opowiadania K. Wierzbickiej o przygodach Heli i Leona pt. „Malujemy pisanki”. Następnie rozmawiały na temat tego, co można zobaczyć na wsi. Bawiły się także w zabawy dydaktyczne: "Samce i samice" w oparciu o tekst wiersza "Na podwórku koło bramy" w czasie której  tworzyły rodzin zwierząt; wzbogacały słownictwo dzieci o nazwy młodych zwierząt wiejskich oraz "W chlewie, stajni i oborze" - w czasie której naśladowały odgłosy zwierząt i poznały pojęcia: zagroda, stajnia, owczarnia, chlewik, obora. We wtorek przedszkolaki słuchały wiersza J. Brzechwy pt. "Jajko" i rozmawały na temat jego treści. W zabawach dydaktycznych zapoznały się z wyglądem, cechami i nazwami ptaków hodowlanych na wiejskim podwórku oraz porównywały wygląd różbych ptasich jaj. W czasie zabawy matematycznej pt. ,„Matematyka na wiejskim podwórku”  kształtowały umiejętności dodawania; utrwalały cyfry i znaki matematyczne oraz układały proste działania matematycznych do zadań z treścią. Jako podsukmowanie wiejskiej tematyki wyknały makietę wiejskiego podwórka" rozwijając w ten sposób swoją sprawności manualną oraz wykazując się pomysłowością. W środę nadszedł długo wyczekiwany dzień uroczystego Wielkanocnego śniadania. Panie kucharki przygotowały nam wiele pyszności i jak się okazało wiele z nich pochodizło właśnie z wiejsiego podwórka. Po wsolnym śniadaniu dzieci utrwalały i poszerza i wykonały pracę plastyczną "Wielkanocny koszyczek" oraz udały się na podwórko w poszukiwaniue wilkanoicne zajączja. Po południu rozwiązywały zagadki, quizy i różne zadania podsumowujące wiedzę na temat wiejskiej zagrody oraz tradycji wielkanocnych.W trakcie minionego tygodnia przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

             Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Wyszukanie w internecie ilustracji, jak wyglądało dawniej świętowanie Wielkiej Nocy.
            • Wspólne przygotowania do świąt – zaplanowanie prac przed świętami, podział między członków rodziny.
            • Przedświąteczne porządki.
            • Przygotowywanie tradycyjnych potraw.
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •           Przebudzenie po zimie                                  18-22 marzec

          • Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o zbliżającej się wiośnie i zjawiskach z nią związanych. Codziennie rano nastrój w grupie budowała miła powitanka. W poniedziałek dzieci słuchały kolejnego opowiadania K. Wierzbickiej o Heli i Leonie pt. „W marcu jak w garncu”, które zaciekawiło dzieci i było punktem wyjścia do rozważań na temat zmian zachodzących w przyrodzie podczas przedwiośnia. Tego dnia przedszkolaki wyjaśniały znaczenie powiedzeń: „w marcu jak w garncu” i „ubierać się na cebulkę”,a atakże poznały symbole pogody a w sali pojawił się kalendarz pogody, który codziennie uzupełniamy.  Podczas pracy przy stoliku przedszkolaki ćwiczyły czytanie i rysowały po śladzie.  We wtorek przedszkolaki słuchały wiersza M. Przewoźniaka pt. „W marcu jak w garncu”. Inscenizowały jego treść i wspólnie gotowały „marcową zupę pogodową”. W dalszej części zajęć dzieci poznały literę G, g drukowaną i pisaną. Punktem wyjścia było słowo „garnek”. Podczas różnych zabaw miały możliwość rozwijania słuchu fonematycznego i świadomości fonologicznej, wskazywały słowa rozpoczynające się głoską g i te, w których głoska ukryła się w środku. Podczas pracy przy stolikach dzieci podkreślały w kartach pracy nowo poznaną literę, czytały proste zdania i pisały litery po śladzie. W środę przedszkolaki poznały przyrządy, którymi można zmierzyć temperaturę, wiatr i deszcz. W czwartek w temat dnia wprowadziła dzieci zabawa słuchowa „Śpiew ptaków”, podczas której rozpoznawały i nazywały słyszane na nagraniu ptaki.  Słuchały również wiersza „Wiosenne ptaki” M. Strzałkowskiej oraz przygotwały gaik i marzannę na powitanie wiosny. W czwartek nadszedło dłuo wyczekiwnay momemnt powitania wiosny. Dzieci pożegnały marzannę zimową pannę i zamknęły ją w komórce, by wkońcu zima odeszła a do szkoły wróciły z pisoenką na ustach i gaikeim. Piątek to dzień podsumowania wiadomości zdobytych w ciągu całego tygodnia. Rozpoczęła je obserwacja eksperymentu przygotowanego przez nauczyciela, który pokazał, jak powstaje tęcza i z jakich kolorów się składa. Natomiast na zajęciach plastyczno-technicznych z wykorzystaniem wyprawki wykonały zgodnie z instrukcją nauczyciela tęczę i wzięły udział w quizie podsumowującym wiadomości na temat przedwiośnia „Przebudzenie po zimie”.W minionym tygodniu dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych i planowanych zajęciach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali. Nie zabrakło również zabawy na świeżym powietrzu.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Wspólny przegląd garderoby; zabawa w ubieranie się na cebulkę.
            • Przygotowanie warzyw na zupę jarzynową.
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską g.
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •               Magia kina i teatru                                      11-15 marzec

          •  

            Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu omawialiśmy tematykę związaną z kinem i teatrem. Każdego ranka dzieci bawiły się przy miłej powitance.W poniedziałek w tematykę tygodnia wprowadziło przedszkolaki opowiadanie K. Wierzbickiej o Heli i Leonie zatytułowane „Wyprawa do teatru”. Po jego wysłuchaniu dzieci zastanawiały się, czym różni się kino od teatru oraz jak należy zachowywać się w tych wyjątkowych miejscach. Tego dnia próbowały wyjaśnić własnymi słowami pojęcie „fikcja”, które jest ściśle związane ze światem filmu i teatru. We wtorek przedszkolaki uważnie słuchały wiersza B. Piergi pt. „Sztuka z wiktem” i dowiedziały się z niego, co oznaczają słowa „antrakt”, „projekcja” oraz wyrażenie „wykazać się taktem”. Podczas zajęć głównych dzieci poznały literę Z, z drukowaną i pisaną. Doskonaliły także słuch fonematyczny, podając przykłady słów rozpoczynających się głoską z (w tym imion), tropiły z w środku innych wyrazów i rozwiązywały zagadki o przedmiotach, których nazwy rozpoczynają się właśnie głoską z. Przedszkolaki w zespołach układały literę Z, z oraz uczyły się kreślić jej pisany odpowiednik z zachowaniem zasad. Podczas wykonywania zadań w kartach pracy ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i grafomotorykę, a po południu na zajęciach tematycznych poznawały nazwy zawodów związanych z kinem i teatrem. W środę sala przedszkolna zmieniała się w widownię, na którą można było wejść tylko ze specjalnym biletem. W trakcie zajęć matematycznych dzieci poznały nominały monet używanych w Polsce (1 zł, 2 zł, 5 zł) i bawiły się w kasjerów, sprzedając rówieśnikom bilety za określone kwoty. Następnie przeliczały papierowe monety z wyprawki matematycznej i układały je zgodnie z poleceniem nauczyciela, np.: połóż tyle samo monet, połóż więcej, połóż mniej. Podczas pracy samodzielnej przy stolikach układały kształt maski teatralnej według wzoru z tasiemek i liczyły ceny zestawów biletów oraz kolorowały miejsca na widowni zgodnie z podanym zapisem,a także wykonałyt piękne kukiełki tetaralne wykazując się kretywnością.   W czwartek przedszkolaki osłuchały się z piosenką pt. „Magiczne miejsce” oraz poszerzały swoją wiedzę nt. teatru. Dzieci ustaliły zasady zachowania w tym miejscu oraz nazywały i pospisywały rzeczy związane z teatrem. Na przedszkolną sceną zaprosiły "Panią Wiosnę" uczać się pisoenki na jej wielkie poiwtanie z ilustacją ruchową oraz wykonały piękne prace plastyczne o tematyce teatru. W czasie zajęć popołudniowych zobaczyły teatralny spektakl pt. "Czerwony Kapturek" z udziałem znanych im "aktorek" ;) Podczas piątkowych zajęć przedszkolaki słuchały wiersza „Idziemy do kina” M. Przewoźniaka i rozmawiały o osobach pracujących przy powstawaniu filmów. Natomiast podczas zajęć plastyczno-technicznych z wykorzystaniem wyprawki bawiły się w animatorów ruchu i stworzyły poruszające się postacie . Na koniec dnia wzięły udział w quizie sprawdzającym wiedzę pt. „W kinie i w teatrze”. W minionym tygodniu dzieci przebywały również na świeżym powietrzu i korzystały z zabaw swobodnych, a każde wyjście było okazją do doskonalenia umiejętności samoobsługowych. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych. Natomiast w czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Wycieczka do teatru.
            • Zabawa w teatr; wystawienie bajki.
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską z.
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

             

             

          •              Prehistoryczny świat                                      4 - 8 marzec

          • Drodzy Rodzice!

             

                    W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu poznawaliśmy zagadnienia związane z czasami prehistorycznymi, a każdego ranka dzieci zwyczajowo integrowały się przy powitance. W poniedziałek przedszkolaki słuchały kolejnego opowiadania K. Wierzbickiej o przygodach Heli i Leona pt. „Odkrycia archeologiczne”. Następnie rozmawiały na temat tego, czym zajmuje się archeolog i paleontolog oraz gdzie przechowuje się skarby przeszłości. We wtorek w czasie zajęć dzieci zglębiały wiedzę nt. dinozaurów w zabawach dydaktycznych oraz poznały literę J, j drukowaną i pisaną. Podczas zajęć wprowadzających nową literę dzieci układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „jajo” (ponieważ dinozaury wykluwały się z jaj), określały miejsce występowania nowej głoski w tym słowie, podawały przykłady innych słów rozpoczynających się głoską j. Następnie układały kształt litery J, j drukowanej z fasolek oraz kreśliły ją w powietrzu i na dywanie. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania z kart pracy, gdzie pisały literę po śladzie, zaznaczały ją w tekście i ćwiczyły czytanie. Podczas zajęć matematycznych w tym tygodniu dzieci przeliczały kolce stegozaura i dopasowywały ich liczbędo liczby wyrzuconych na dwóch kostkach oczek oraz układały rytmy z figur geometrycznych zgodnie z instrukcją nauczyciela. Na podstawie kart pracy dzieci układały z cienkich wałeczków plasteliny dinozaura według wzoru i uzupełniały kostki domina nalepkami. W czwartek dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-słuchowo-ruchowych i zapoznały się z wierszem M. Przewoźniaka pt. „Świat dinozaurów”. Zastanawiały się wspólnie, dlaczego prehistoryczne gady wymarły, utrwalały ich nazwy i wskazywały je na ilustracjach. Podczas piątkowych zajęć dzieci utrwalały zdobyte w minionym tygodniu wiadomości dotyczące świata prehistorycznego, bawiły się w paleontologów oraz i wykonały pracę plastyczno-techniczną z dinozaurami w roli głównej. Później rozwiązywały zagadki i zadania podsumowujące ich wiedzę na temat prehistorycznego świata. W trakcie minionego tygodnia przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych, korzystały również z codziennych zabaw w ogrodzie przedszkolnym, podczas których obserwowały uśpioną jeszcze przyrodę. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

              Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Wycieczka do muzeum;
            • Odwiedziny w księgarni, zakup albumu o dinozaurach;
            • Zgłębianie informacji o dinozaurach;
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską j;
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

          •                                W kosmosie                                                               26 luty - 1 marzec

          • Drodzy Rodzice!

                     W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu zgłębialiśmy tematy związane z kosmosem, akażdego poranka dzieci bawiły się przy powitance/ W poniedziałek słuchały kolejnego opowiadania o Heli i Leonie pt. „Układ słoneczny” K. Wierzbickiej, które stało się źródłem ciekawostek o planetach. Podczas zajęć dydaktycznych poznały nazwy wszystkich ośmiu planet, dowiedziały się, czym jest orbita i w jaki sposób planety poruszają się dookoła Słońca. Rozwiązywały zagadki słowne o poszczególnych planetach i zrozumiały, do czego służy teleskop . Tego dnia przedszkolaki poznały również literę P, p drukowaną i pisaną. Podczas zajęć wprowadzających nową literę dzieci układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „planeta”, uczyły się poprawnie artykułować nową głoskę i określały miejsce jej występowania w różnych słowach, a także podawały przykłady innych słów, rozpoczynających się tą głoską. Układały P, p z kamieni, kreśliły ją w powietrzu i na podłodze. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania w kartach pracy: ćwiczyły czytanie, pisały po śladzie i zaznaczały literę w tekście. We wtorek wzięliśmy aktywny udział w szkolnych obchodach Święta Patrona Szkoły. W środę dzieci oglądały zdjęcia różnych pojazdów kosmicznych, porównywały ich wygląd . Dowiedziały się również, kim jest astronauta i jak nazywał się pierwszy człowiek, który poleciał na Księżyc. Później przedszkolaki poznawały znak równości =. Podczas zabaw sprawdzały liczbę figur geometrycznych w różnych zbiorach i tam, gdzie było ich tyle samo, kładły znak =. W czasie indywidualnej pracy przy stolikach przedszkolaki układały rakietę z figur geometrycznych według wzoru, przeliczały figury oraz uzupełniały zapisy równań matematycznych odpowiednimi cyframi i znakami. Dzieci wykonały także własne rakiety z wykorzystaniem różnych technik . W czwartek dzieci bawiły się przy kozmicznej muzyce i wzięły udział w zabawach muzcznych i rytmicznych. W piątek starszaki przeniosły się na tajemniczą planetę o nazwie Literkowo i pokonały trudną sensoryczną ścieżkę boso. Podczas zajęć plastyczno-technicznych sześciolatki wykonały opaski, wykorzystując karty z wyprawki. Na każdej opasce była umieszczona wybrana przez nie literka, a także wykołay włąsne il;sutacje komosu wykazując się niezwykłą kretywnością, Po południu wzięły udział w quizie wiedzy o kosmosie pt. „Już to wiem”. W trakcie minionego tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz  przebywały też na świeżym powietrzu. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Opowieść o pierwszym człowieku w kosmosie, na Księżycu, o lotach w kosmos;
            • Oglądanie zdjęć i filmów przedstawiających kosmos i Ziemię z perspektywy kosmosu;
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską p;
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •                     Pod ziemią, pod wodą                                                           19-23 luty

          • Drodzy Rodzice!

            W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o tajemnicach Ziemi.Codziennie rano nastrój w grupie budowała miła powitanka. W poniedziałek dzieci słuchały kolejnego opowiadania o Heli i Leonie pt. „Skarby” K. Wierzbickiej, które rozbudziło ich ciekawość i było punktem wyjścia do rozważań, jakie skarby kryją się w ziemi. W tym dniu przedszkolaki szukały też sposobów radzenia sobie ze złością. Podczas zajęć przy stoliku dzieci w kartach pracy rysowały obok Ziemi różne jej skarby (węgiel sól, diamenty). Po południu uczestniczyły w zabawie sensorycznej i za pomocą dotyku rozpoznawały skarby ukryte w piasku. We wtorek słuchały wiersza A. Paszkiewicz pt. „Rafa koralowa”, zastanawiały się, czym jest rafa i jakie zwierzęta na niej żyją, oraz poznały literę W, w drukowaną i pisaną. Punktem wyjścia było słowo „woda”. Podczas różnych zabaw dzieci miały możliwość rozwijania słuchu fonematycznego i świadomości fonologicznej, wskazywały słowa rozpoczynające się głoską w i te, w których głoska ukryła się w środku, kreśliły ją na różnych powierzchniach. Podczas pracy przy stolikach dzieci podkreślały w kartach pracy W, w, czytały proste zdania i pisały litery po śladzie. W środę przedszkolaki słuchały opowiadania nauczyciela o kopalni węgla i soli, a także poznały słownictwo związane z tymi zagadnieniami i zbierały bryłki węgla podczas zabawy z kodowaniem. W czasie indywidualnej pracy dzieci układały kamyki na zdjęciach i dokładały liczbę kamieni brakującą do dziesięciu. Po południu starszaki obserwowały przygotowany przez nauczyciela eksperyment pt. „Produkcja soli”. Po jego zakończeniu zastanawiały się, w jaki sposób sól pojawi się na sznurku i co się stanie z wodą w słoiku. W czwartek w temat dnia wprowadziła dzieci zabawa „Dźwięki Ziemi”, podczas której rozpoznawały i nazywały słyszane na nagraniu odgłosy. Po śniadaniu słuchały kolejnego utworu muzyki klasycznej pt. „Taniec ognia” Manuela de Falli i rozwijały swoją wrażliwość muzyczną, aktywnie uczestnicząc w zabawach rytmicznych i ilustracyjnych z rekwizytem. Słuchały też wiersza „Dżdżownica” A. Frączek i rozmawiały na jego podstawie o zwierzętach mieszkających pod ziemią. Piątek to dzień podsumowania wiadomości zdobytych w ciągu całego tygodnia. Rozpoczęło je opowiadanie nauczyciela o budowie wulkanu. Następnie dzieci wraz z nauczycielem przeprowadziły eksperyment dotyczący erupcji wulkanu.  przedszkolaki wzięły udział w quizie podsumowującym wiadomości „Pod ziemią, pod wodą”. W trakcie minionego tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych. Wykonały także plakat przedstawiający życie w wodzie i pod ziemią. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali. W minionym tygodniu nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu.

                        Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Oglądanie zdjęć z kopalni, np. Wieliczki, w miarę możliwości wizyta w kopalni;
            • Rozmowa o tym, jak cenna była kiedyś sól;
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską w;
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •                      Wszystko jest muzyką                                                          12-16 luty

          • Drodzy Rodzice!

            Można powiedzieć, że powrót po feriach do zerówki rozpoczęliśmy śpiewająco, gdyż omawialiśmy tematykę związaną z szeroko pojętą muzyką. Każdego ranka  bawiliśmy się przy powitance muzycznej powitance.
            W poniedziałek w tematykę tygodnia wprowadziło przedszkolaki opowiadanie K. Wierzbickiej o Heli i Leonie zatytułowane „Muzyka”. Po wysłuchaniu go dzieci zastanawiały się, czy zawsze trzeba kupować nowe rzeczy. Tego dnia oglądały i porównywały wygląd różnych sprzętów grających, współczesnych i dawnych. W dalszej części zajęć dzieci wydobywały dźwięki z różnych rekwizytów (plastikowa butelka, drewniane klocki, pokrywki itp.) i rozważały, czy wszystkie dźwięki są dla nich tak samo przyjemne. Dzieci poznały także literę N, n drukowaną i pisaną. Doskonaliły także słuch fonematyczny, podając przykłady wyrazów rozpoczynających się głoską n, tropiły głoskę n w środku innych słów. Podczas wykonywania zadań w kartach pracy ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i grafomotorykę. We wtorek odbyło się spotkanie z muzykiem panem Zbigniewem Dobrzyńskim, które dostarczyło dzieciom wiele muzycznych wrażeń. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób podzielić instrumenty na perkusyjne, dęte i strunowe i poznały także oryginalne brzemiennie niektórych z nich. W kolejne dni dzieci poznawały liczbę 10, przeliczały w zakresie 10, tworzyły zbiory dziesięcioelementowe. W zapamiętaniu nowej liczby bardzo pomogły różne zabawy dydaktyczne oraz odtwarzanie kształtu liczby. W trakcie zajęć dzieci powtarzały za nauczycielem muzyczny rytm i w parach układały działania matematyczne. W czwartek rano przedszkolaki rozmawiały o swoich emocjach. W tym dniu przedszkolaki wskazywały przyjemne i nieprzyjemne dźwięki, ćwiczyły czytanie i rozwiązywały zagadki słowne o instrumentach. Podczas zajęć plastyczno-technicznych z wykorzystaniem wyprawki samodzielnie wykonały gitary/ Na koniec dnia przedszkolaki rozwiązywały zadania dotyczące omawianej w tym tygodniu tematyki i wzięły udział w „Festiwalu wiedzy i umiejętności”. Przebywały również na świeżym powietrzu, spędzając czas na zabawach swobodnych, a każde wyjście było okazją do doskonalenia umiejętności samoobsługowych. W trakcie minionego tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.

             Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            ·      Słuchanie utworów muzyki poważnej;

            ·      Wyszukiwanie w internecie zdjęć sławnych orkiestr i sal koncertowych;

            ·      Wysłuchanie koncertu dla dzieci;

            ·      Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską n;

            ·      Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

             

                       

          •                     Dzień Babci i Dziadka                                                        22-26 styczeń

          • Drodzy Rodzice!

            W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu przygotowywaliśmy się do obchodów Dnia Babci i Dziadka. Każdego poranka dzieci bawiły się przy miłej powitance. W poniedziałek przedszkolaki słuchały kolejnego opowiadania o Heli i Leonie pt. „Wizyta dziadków”, które stało się wstępem do rozmowy na temat szacunku oraz roli babci i dziadka w życiu każdego dziecka. Dzieci szczególnie zastanawiały się na tym, co lubią robić ze swoimi dziadkami oraz czym różni się dziadek i babcia od mamy i taty. Tego dnia poznały również literę S, s drukowaną i pisaną. Podczas zajęć wprowadzających układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „serce”, określały miejsce występowania nowej litery w tym słowie, podawały przykłady innych słów rozpoczynających się głoską s. Układały literę z małych papierowych serduszek oraz kreśliły ją w powietrzu i na dywanie. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania z kart pracy.  We wtorek nasze tygodniowe rozważania przerwałą wycieczka do Teatru Zeimi Rybnickiej na spektakl "Baśnie Andersena" podczas którego zapoznaliśmy się z trzema różnymi formami teatralnymi (plan żywy, teatr lalki oraz teatr maski). Był to udany wyjazd.  W środę przeniśliśmy się wehihułem czasu, by pobawić się przy różnych zabawach muzyczno - ruchowych znanym także przez pokolenie naszych Babć i Dziadków oraz przygotowywaliśmy własnoręczne upominki.  W czwartek nadszedł długo oczekiwany dzień i w naszych przedszkonych progach zjawili się zaproszeni dziadkowie, by zobaczyć przygotowany występ artystyczny. Na zakończenie tygodnia przedszkolaki słuchały wiersza „Dziadek” B. Piergi, rozmawiały na temat jego treści i uczyły się trzech wybranych zwrotek na pamięć. Poznawały liczbę 0, wskazywały przedmioty przypominające wyglądem cyfrę 0 oraz uczyły się rozpoznawać ją wśród innych cyfr.  Był to ostatni dzień przezd feriami zimowymi więc uczestniczyliśmy w apelu przyhgoptwanym przez klasę 2 i 3 dotyczącą bezpeiczeństwa w czasie ferii.  W trakcie minionego tygodnia przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i dbały o porządek w sali.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • Rozmowy o przodkach: jacy byli pradziadkowie, dziadkowie; jak mieli na imię, jakie nazwiska panieńskie miały panie w naszej rodzinie.
            • Oglądanie albumów ze zdjęciami przodków.
            • Odwiedziny u dziadków, zaproszenie na uroczystość do przedszkola.
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską s.
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

             

          •                                 Karnawał                                                                    15-19 styczeń

          • Drodzy Rodzice!

                 W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu poznawaliśmy zwyczaje związane z karnawałem w Polsce i na świecie, a każdego ranka dzieci integrowały się przy miłej powitance. W poniedziałek przedszkolaki słuchały kolejnego opowiadania K. Wierzbickiej o przygodach Heli i Leona pt. „Bal karnawałowy”. Następnie rozmawiały na temat tego, czy na balu są lepsze i gorsze stroje, czy można w ten sposób oceniać się nawzajem i co tak naprawdę powinno się liczyć podczas zabawy. W dalszej części dnia dowiedziały się, co oznacza słowo „karnawał” oraz jak wygląda ten czas w Wenecji, Brazylii i czym się charakteryzuje chiński Nowy Rok. Później wysłuchały tajemniczego listu, z którego dowiedziały się, jak wyglądał XIX-wieczny bal i jak ważnym był wydarzeniem. We wtorek dzieci słuchały wiersza D. Gellner pt. „Pechowy bal”, rozmawiały na temat jego treści oraz poznały literę B, b drukowaną i pisaną. Podczas zajęć wprowadzających nową literę przedszkolaki układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „balon”, określały miejsce występowania nowej głoski w tym słowie, podawały przykłady innych słów rozpoczynających się głoską b. Układały nową literę ze swoich butów oraz samodzielnie kreśliły ją w powietrzu i na dywanie. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania z kart pracy, gdzie pisały literę po śladzie i ćwiczyły czytanie. W środowy temat zajęć wprowadził dzieci plakat tematyczny związany z balonami na balu. Przedszkolaki mogły utrwalać pojęcia przestrzenne oraz przeliczyć balony. Po wykonaniu zadania dzieci utrwalały nowe wiadomości podczas zabaw matematycznych z liczbą 9, omawiały kształt drukowanej cyfry 9. Dzieci wykonały także dyktando graficzne utrwalając poznane cyfry 1-9 oraz ćwicząc umiejętność uważnego słuchania. Natomiast w kartach pracy układały kształt cyfry 9 z drucików kreatywnych oraz tworzyły zbiory dziewięcioelementowe i pisały cyfrę po śladzie.  W czwartek uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych przygotowując się do przedszkolnego balu. Poznały również samb i wykonały pracę plastyczno-techniczną – maskę karnawałową. W piątek nadszedł ten długo wyczekiwany dzień i dzieci w końcu wzięły udział w „Karnawałowym balu” W trakcie minionego tygodnia przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych i planowanych zajęciach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i dbały o porządek w sali.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

             

            • Rozmowa o różnych balach karnawałowych,
            • Wspólne wykonanie elementów stroju karnawałowego,
            • Oglądanie starych fotografii rodziców – jak wyglądali na balach karnawałowych,
            • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską b,
            • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

               

          •                               Sporty zimowe                                                                8-12 styczeń

          • Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o świecie sportu, zimowych dyscyplinach sportowych i właściwej postawie. Codziennie rano nastrój w grupie budowała miła powitanka. Na początku tygodnia dzieci słuchały kolejnego opowiadania o Heli i Leonie pt. „Wyścigi saneczkowe”, które pokazało, czym jest fair play, i było punktem wyjścia do rozważań, czy łatwo grać fair play i czy w ogóle warto to robić. Przy stoliku przedszkolaki na karcie pracy łączyły sportowców z miejscami, w których ćwiczą, i nazywały wybrane dyscypliny oraz kolorowały flagę olimpijską. Natomiast na piątkowych zajęciach dzieci poznały historię tej flagi i znaczenie umieszczonych na niej kół. We wtorek podczas zajęć głównych dzieci słuchały opowiadania B. Supeł pt. „Bardzo stroma górka” i poznały literę U, u drukowaną i pisaną. Punktem wyjścia było słowo „ulica”. W trakcie różnych zabaw dzieci miały możliwość rozwijania słuchu fonematycznego i świadomości fonologicznej, wskazywały słowa rozpoczynające się głoską u i te, w których głoska ukryła się w środku i kreśliły ją na różnych powierzchniach. W tym tygodniu dzieci poznawały także liczbę 8, przeliczały różne przedmioty w zakresie 8, tworzyły zbiory ośmioelementowe, wskazywały przedmioty przypominające wyglądem cyfrę 8 oraz uczyły się rozpoznawać cyfrę 8 wśród innych cyfr. Po W czasie indywidualnej pracy przy stolikach dzieci układały kształt cyfry 8 z nakrętek, później pisały 8 po śladzie i wskazywały ósmy kij hokejowy na karcie, licząc od lewej strony. W czasie czwartkowego spotkania z muzyką dzieci uczestniczyły w  zabawa muzyczno - ruchowych dotyczących stoku narciarskiego. Podczas czwartkowych zajęć przedszkolaki poznały również nazwy części stroju narciarza ze szczególnym naciskiem na te elementy ubioru, które zapewniają bezpieczeństwo. Piątek to dzień podsumowania wiadomości zdobytych w ciągu całego tygodnia. Rozpoczęło je utrwalenie nazw zimowych dyscyplin olimpijskich na podstawie wiersza. Natomiast podczas zajęć plastyczno-technicznych z wykorzystaniem wyprawki dzieci wykonały „buty łyżwiarskie” a młodsze dzieci "narty". Na koniec dnia przedszkolaki wzięły udział w zabawach podsumowujących wiadomości na temat zimowych dyscyplin sportowych „To już wiemy” i quizie pt. „Sporty zimowe”. W trakcie minionego tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.    

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            •  wybierzcie się na górkę z sankami i zapytajcie o zasady bezpiecznej zabawy,
            •  przypominajcie nazwy dyscyplin sportowych lub pobawcie się w zagadki pantomimiczne, podczas których pokażecie ruchem i gestem dowolną zimową dyscyplinę, a dziecko poda Wam jej nazwę,
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską U,
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •                          Nadchodzi nowy rok                                                           2-5 styczeń

          • Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu omawialiśmy tematykę związaną z szeroko pojętym upływem czasu. W tematykę tygodnia wprowadziło nas opowiadanie K. Wierzbickiej o Heli i Leonie zatytułowane „Płynie czas”. Następnie dzieci zastanawiały się, czy na pewno rodzice zawsze i natychmiast powinni znaleźć czas dla swoich dzieci. Później próbowały wyjaśnić własnymi słowami, czym jest czas i w jaki sposób możemy mierzyć jego upływ. Poznawały różne odmierzające go przyrządy, np. zegar słoneczny, klepsydrę, zegarek elektroniczny. Nauczyliśmy się także jak zbudoiwany jesły wiersza A. Filipkowskiej pt. „Słońce i księżyc” i zastanawiały się co mogą razem robić słońce i księżyc. Podczas zajęć głównych dzieci poznały literę L, l drukowaną i pisaną. Doskonaliły także słuch fonematyczny, podając przykłady wyrazów rozpoczynających się głoską l, tropiły l w środku innych wyrazów, poznały piosenkę o nowej literce oraz nauczyły się odróżniać słowa, w których na początku słychać l, od tych rozpoczynających się głoską r. Podczas wykonywania zadań w kartach pracy ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i grafomotorykę. W tym tygodniu dzieci poznawały cyfrę 7, przeliczały w zakresie 7, tworzyły zbiory siedmioelementowe i wskazywały w swoim otoczeniu przedmioty, które ich zdaniem są podobne do tej cyfry. W zapamiętaniu jej wyglądu na pewno pomogło przedszkolakom układanie kształtu cyfry z klamerek i patyczków. Ponadto w trakcie zajęć dzieci utrwalały znajomość dni tygodnia i słuchały wierasz „Tydzień”. Na zakończenie tygodnia dzieci utrwalały wiadomości na temat pór roku i poznawały nazwy poszczególnych miesięcy oraz ich cechy charakterystyczne. Podczas zajęć plastyczno-technicznych z wykorzystaniem wyprawki dzieci wykonały „koło pór roku”. Na koniec dnia przedszkolaki rozwiązywały zadania dotyczące omawianej w tym tygodniu tematyki i wzięły udział w quizie pt. „Stary i nowy rok”, w którym oceniały prawdziwość zdań wypowiadanych przez nauczyciela, korzystając z lizaków z napisami TAK i NIE. {rzez cały tydzień dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali, porządkując zabawki.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • powtarzajcie nazwy dni tygodnia i miesięcy,
            • zabawy w odgadywanie dni tygodnia (np. Jeśli dziś jest wtorek, to jaki dzień będzie jutro?)
            • przejrzenie kalndarza i zaznaczenie ważnych wydarzeń – urodzin, imienin, świąt itd.
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską l,
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                          Hej kolęda, kolęda...                                                        18-22 grudzień

          •  

             

            Drodzy Rodzice!

            W tym tygodniu kontynuowaliśmy tematy związane ze zwyczajami Bożego Narodzenia – wspólnie śpiewaliśmy pastorałki i kolędy, rozmawialiśmy o  prezentach oraz o choinkach. Codziennie rano dzieci śpiewały powitankę i ilustrowały ją ruchem. Na rozpoczęcie nowego tygodnia dzieci słuchały opowiadania o Heli i Leonie zatytułowanego „Prezent dla Mikołaja”, ukazującego potęgę życzliwości i obdarowywania drugiego człowieka. Tego dnia uczestniczyły również w tematycznych zabawach ruchowych. W kolejnych dniach dzieci słuchały opowiadania G. Lipińskiej pt. „Marzenie elfa”, które stało się wstępem do rozmowy o dziecięcych marzeniach, nie tylko tych związanych ze świątecznymi prezentami. Tego dnia dzieci doskonaliły również swoje umiejętności językowe, syntezę i analizę słuchową, utrwalały poznane litery podczas zabaw: „Pakujemy prezenty”, „Prezenty z samogłoskami i spółgłoskami”, „Świąteczne zdania”. W tym tygodniu dzieci doskonaliły także umiejętności matematyczne związane z wyciąganiem wniosków i logicznym myśleniem, klasyfikowaniem, tworzeniem rytmów, przeliczaniem, odtwarzaniem układów i wzorów podczas zabaw badawczych „Świąteczne wstążki”, „Świąteczne świece”, zabaw matematycznych „Łańcuchy i prezenty z figur geometrycznych”, „Łańcuchy”, układały na karcie pracy wzór choinki z figur geometrycznych. Tego dnia słuchały również wiersza B. Ostrowskiej pt. „Boże drzewko” tworząc je też z figur geometrycznych. W czwartek nadszedł długo wyczekiwane moment wspólne wigilii grupowej, dzieci przygotowały stół do którego wspólnie zasiały, by złożyć sobie życzenia, zjeść iście wigilijny obiad oraz wspólnie pokolędować. Był to magiczny czas, który długa zapadnie w naszej pamięci. Na koniec tygodnia wybraliśmy się na szkolne jasełka a następnie  rozmawialiśmy na temat stajenki i wydarzeń, jakie miały miejsce w Betlejem. Popołudniu dzieci rozwiązywały zagadki świąteczne i wzięły udział w quizie wiedzy. W tym tygodniu nie zabrakło również wyjścia na świeże powietrze; dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów i pomocy, oraz obserwowały otaczającą je przyrodę. Sześciolatki codziennie wypełniały także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • możecie  podczas wspólnego ubierania w domu choinki poprosić dziecko o przeliczanie bombek, porównywanie długości łańcuchów, segregowanie ozdób według kolorów, wielkości, kształtów, tworzywa, rodzaju itp;
            • możecie również wykonać wspólne ozdoby na choinkę; będzie to świetne ćwiczenie małej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wyobraźni i twórczości;
            • nie zapomnijcie o kultywowaniu bożonarodzeniowych tradycji, dzięki którym wytwarza się ta wyjątkowa, rodzinna, ciepła więź, pośpiewajcie razem kolędy i pastorałki, podzielcie się opłatkiem, złóżcie życzenia najbliższym i obdarujcie ich prezentami – niech dziecko w tym wszystkim też bierze czynny udział.

             

          •                 Przygotowania do świąt                                                       11-15 grudzień

          • Drodzy rodzice!

                        W minionym tygodniu rozpoczęliśmy tematy związane z Bożym Narodzeniem. Dzieci poznawały czynności towarzyszące przygotowaniom do świąt. Codziennie poranki w dobry nastrój wprawiała grupę miła powitanka. Z początkiem tygodnia dzieci słuchały opowiadania o Heli i Leonie pt. „Idą święta” wprowadzającego w temat przygotowań do Bożego Narodzenia. Dzieci opowiadały o zwyczajach przedświątecznych w swoich domach, brały udział w zabawie ruchowo-naśladowczej „Pomagamy rodzicom” i ćwiczeniach gimnastycznych, opisywały zwyczaje bożonarodzeniowe przedstawione na ilustracjach oraz rozwijały słuch fonematyczny podczas zabawy „Czym możemy posprzątać?". Tego dnia sześciolatki rozmawiały o wieczerzy wigilijnej i charakterystycznych dla niej potrawach. Wiedzę nt. zwyczajów świątecznych utrwalaliśmy podczas warsztatów Bożonarodzeniowych z Państwa udziałem. Dziękujemy z przybycie, mile spędzony czas, który pozwolił nam poczuć namiastkę zbilżających się świąt. W tym tygodniu dzieci utrwalały także znajomość poznanych do tej pory liter, odczytywały sylaby, identyfikowały słyszaną głoskę z napisaną literą. Dzieci doskonaliły także umiejętności matematyczne m.in klasyfikacji i liczenia – wycinały sylwety różnokształtnych pierników, z których następnie tworzyły układy, grupy, zbiory i je przeliczały. Przygotowane w ten sposób kształty rozmieszczały także na kartkach, używając określeń przestrzennych, a następnie używały ich do rozwiązywania zadań tekstowych. Magiczną atmosferę przygotowań do świąt mogliśmy poczuć w czasie wyjazdy obu  grup na lekcję muzealną połączoną z zajęciami warsztatowymi, która odbyła się w rybnickim muzeum. Dzieci zgłębiły wiedzę nt. zwyczajów i tradycji świątecznych swojej małej ojczyzny - Śląska i własnoręcznie przygotowały pierniki z pomocą drewnianych forem. W tygodniu oczywiści był czas również na zajęcia muzyczne i różne zabawy muzyczne, rytmiczne, taneczne do zimowo - świątecznych melodii. Dzieci rozmawiały także nt. zwyczaju strojenia choinki  oraz kształtowały zmysł dotyku podczas zabawy sensorycznej „Ozdoba na choinkę czy zabawka?”, brały udział w zabawach ruchowych, wykonały różne prace plastyczno-techniczną „Ozdoby choinkowe" oraz podsumowały wiadomości zdobyte w całym tygodniu podczas quizu wiedzy „Świąteczne tradycje” i zagadek „To już wiemy” ukrytych w bombkach. . Przedszkolaki regularnie wypełniały też indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • Zaproście dziecko do przedświątecznych przygotowań – niech pomaga Wam w porządkach, ucząc się w ten sposób pomocy drugiemu człowiekowi i współodpowiedzialności za porządek, oraz rozwija motorykę małą i dużą;
            • Świetnym pomysłem mogą okazać się wspólne działania w kuchni – proście dziecko o ważenie mąki, cukru, odliczanie jajek, przesypywanie produktów, lepienie ciasta podczas wykonywania pierników, pierogów czy innych świątecznych potraw.

             

          •                         Wiadomość z daleka                                                          4-8 grudzień

          • Drodzy Rodzice!

                        W tym tygodniu zajmowaliśmy się tematyką poczty oraz szeroko rozumianych wiadomości. 6 grudnia obchodziliśmy też mikołajki. Codziennie rano dzieci bawiły się do miłej powitanki W poniedziałek dzieci wysłuchały opowiadania o Heli i Leonie zatytułowanego „Pocztówka”, które stało się wstępem do rozmowy na temat różnych sposobów komunikowania się ludzi między sobą. Dzieci wypowiadały się na temat drogi pocztówek i listów od nadawcy do odbiorcy na podstawie ilustracji, poznały znaczenie słów: nadawca, odbiorca, ilustrowały ruchem treść opowieści „Droga pocztówki”. Tego dnia odbyła się również szkolna akademia z okazji "Barbórki", na której dzieci pięknie się zaprezentowały. W kolejne dni przedszkolaki utrwalały swoje dane adresowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, miejscowość) oraz poznały literę K, k pisaną i drukowaną, ćwiczyły słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. Dzieci ćwiczyły także umiejętności i kompetencje matematyczne. Podczas zabawy „Przesyłki” doskonaliły przeliczanie, klasyfikowanie i logiczne myślenie. Natomiast podczas zabawy „Kupujemy paczki i paczuszki” doskonaliły umiejętności obliczeń i operacji na pieniądzach. W środę w naszym oddziale pojawił się Mikołąj i był to niezpoamniany dzień pełen miłych wrażeń. W tym tygodniu dzieci osłuchały się z nową piosenkę „W kontakcie”; wypowiadały się na jej temat, bawiły się w jej rytmie. Poznały również trąbkę jako symbol Poczty Polskiej, zastanawiały się, co to są wiadomości tekstowe i e-maile, odsłuchiwały nagrań dźwięków związanych z pocztą i odbieraniem różnego rodzaju wiadomości i je nazywały. Na koniec tygodnia dzieci przygotowały piękne kartki świąteczne, a także rozwiązywały zadania i quiz poświęcone podsumowaniu i utrwaleniu zdobytych wiadomości i umiejętności.  Przedszkolaki codziennie wypełniały także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • Powtarzajcie z dzieckiem literę K, k – możecie poprosić je o ułożenie jej z kredek, kokardek makaronowych, kapsli, kół origami lub innych przedmiotów rozpoczynających się głoską k. Następnie dziecko może zapisać litery K, k na małych kartkach i położyć je na każdym przedmiocie w domu, który zawiera w swojej nazwie głoskę k (będzie to świetne ćwiczenie słuchu fonematycznego – analizy głoskowej);
            • Możecie razem napisać list lub pocztówkę do bliskiej osoby z okazji  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, wybrać się na pocztę i je wysłać (zwróćcie uwagę na znak Poczty Polskiej – trąbkę);
            • Możecie też napisać wspólnie z dzieckiem na komputerze e-mail z życzeniami do bliskiej osoby.

              

             

          •                            Zima tuż- tuż...                                                      27 listopad - 2 grudzień

          • Drodzy Rodzice!

                        Ten tydzień zajęć w przedszkolu poświęcony był zimowej aurze. Dzieci rozmawiały o zimowej pogodzie i zjawiskach jej towarzyszących. Każdego dnia ranki umilała miła powitanka. Przedszkolaki rozwiązały zagadkę słowną dotyczącą zimy, a następnie dzięki wspólnej burzy mózgów podały jej charakterystyczne cechy.  Wysłuchały także opowiadania, które stało się wstępem do rozmowy na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie oraz emocji, jakie im towarzyszą. Dzieci brały również udział w  różnych zabawach ruchowo-naśladowczych, kolorowały sylwety ubrań, a także segregowały obrazki z ubraniami według pór roku, a także klasyfikowały ilustracje dotyczące zimowych zabaw na bezpieczne i niebezpieczne tym samym przypominając sobie zasady  bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie podczas zimy. Kolejnego dnia słuchały opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Zimowa bajka”, uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, rozwiązywały rebus obrazkowo-sylabowy, wypowiadały się na temat malowanych farbą obrazów o tematyce zimowej oceniały je, malowały własne zimowe pejzaże, stworzyły klasową galerię sztuki oraz poznały literę R, r pisaną i drukowaną, ćwiczyły słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. W tym tygodniu została wprowadzona liczba 6 na podstawie zabaw matematycznych i grafomotorycznych. Dzieci układały wzór cyfry 6 na dywanie i w kartach pracy. Tego dnia rozmawialiśmy również o wyglądzie i tworzeniu się płatków śniegu na podstawie ilustracji oraz opowiadania. Zgodnie z kalendarzem odbyły się także Andrzejki. Były one wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci miały okazje wsiąść udział w rożnych andrzejkowych zabawach. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji ten był wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci przygotowują się już na przyjście Mikołaja i uczą się dla niego piosenki. Rozmawialiśmy także o śniegu i sprawdziliśmy czy śnieg jest czysty. Byliśmy gotowi na zimowe zabawy na śniegu jednak plany pokrzyżował nam alert dotyczący jakości powietrza. Utrwaliliśmy treści i umiejętności z całego tygodnia, biorąc udział w zagadkach oraz quizie wiedzy. Dzieci w tym tygodniu rozwijały małą i dużą motorykę, a także obserwowały zimową przyrodę, nabywając wrażliwość na otaczający je świat natury. Dzieci wypełniały także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności, a także wykonywały prace plastyczne związane z tematyką tygodnia.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • powtarzajcie z dzieckiem literę R, r i liczbę 6. Dziecko może np. zgnieść 6 białych kartek w śniegowe kule i spróbować z nich ułożyć cyfrę 6, następnie może je liczyć, dodawać, odejmować, możecie pobawić się w tworzenie zadań tekstowych (np. Asia ulepiła 2 śnieżki, Janek 3. Ile razem kul ulepiły dzieci?). W takie zabawy możecie również pobawić się na dworze i zamiast z kartek lepić kule ze śniegu;
            • spróbujcie również ulepić ze śniegu zamiast bałwana literę R, r. Zgromadźcie w domu w wyznaczonym miejscu przedmioty, które w nazwie zawierają głoskę r;
            • nie zapomnijcie również o zimowych spacerach, które są źródłem nie tylko zdrowia, ale i satysfakcji;
            • rozmowy na temat bezpieczeństwa zimą;
            • rozmowa o sposobach radzenia sobie ze śniegiem i mrozem teraz i dawniej;
            • odszukanie ilustracji i informacji o krainach wiecznych lodów i lodowcach.

                     

             

             

          •                               Nasze ciało                                                                  20-24 listopad

          • Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu staraliśmy się poznać tajemnice naszego ciała. Każdego ranka dzieci integrowały się przy miłej powitance. Nasze rozważania zaczęliśmy od opowiadania, które wprowadziło nas w tematykę tygodnia. Dzieci miały okazję rozwiązać zagadki słowne dotyczące części ciała, poćwiczyć orientację w jego schemacie, a także porozmawiać o emocjach towarzyszących im podczas pobytu w przedszkolu. W kolejnym dniu próbowaliśmy poznać rzeczywistość za pomocą zmysłów. Dzieci poznały również  p literę Y, y. Dzieci dzieliły na sylaby i głoski wyraz „lody”, wymieniały imiona, w których występuje głoska y. Pomocna w zapamiętaniu nowej litery były też zabawy konstrukcyjne i ruchowe. Tego dnia pracowały również indywidualnie, rozwiązując zadania w swoich kartach pracy i ćwicząc czytanie. W kolejnym dniu do naszych oddziałów zawitała szkolna higienistka pani Marianna Głowicka, by opowiedzieć nam o istotnych kwestiach związanych z dbaniem o zdrowie, podkreślając jak istotne jest dokładne mycie rąk.  Dzieci słuchały także wiersza J. Brzechwy pt. „Grzebień i szczotka”, a następnie argumentowały, dlaczego ich zdaniem należy się czesać. W drugiej części zajęć sześciolatki rozwijały umiejętność klasyfikowania i odwzorowywania. Podczas samodzielnej pracy przy stolikach układały kształt grzebieni z nakrętek, kodowały kubki do mycia zębów i dorysowywały kreski w szczotkach do włosów zgodnie z podanymi liczbami. Przedszkolaki uczestniczyły także w przygotowanej przez nauczyciela zabawie badawczej, podczas której sprawdzały, co odstrasza bakterie – woda czy mydło. Kolejnego dnia dzieci zastanowiły się po co nam ruch, oraz ćwiczyły tężyznę fizyczną podczas przedszkolnej olimpiady sportowej. Na początku nasi mali sportowcy rozgrzebali swoje ciało podczas profesjonale rozgrzewki z panią Dominiką, a następnie wzięli udział w wyścigach rzędów w stumilowym lesie, wykonując z zapałem przygotowane konkurencje oraz wykazując się wiedzą dotyczącą tematyki sportowej. W piatek deo naszego oddziału zapwitały pluszowe misia z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia. Dzieci miały okazję przedstaiwć swoje misie ale także nauczyć je zasad zdrowego odżywiania. Razem z swoimi pluszowymi przyjacielami wzięły także udział w quizie podsumowującym pt. „Nasze ciało”.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • rozwijajcie w dzieicach ciekawość poznawczą, obejrzyjcie np. atlas anatomii dla dzieci lub swoje stare zdjęcie RTG. Wasze dzieci na pewno będą zachwycone tym, że mogą zobaczyć, co ich rodzice mają w środku;
            • przygotujcie również zagadki zapachowe – każdy dom, a w szczególności kuchnia, jest skarbnicą różnych ciekawych i tajemniczych zapachów.
            • podjęcie systematycznej aktywności fizycznej;
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, w nazwachktórych występuje głoskay;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •                       Przygotowania do zimy                                                        13-17 listopad

          • Drodzy Rodzice!

                        W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o przygotowaniach do zimy zwierząt i poznawaliśmy ich nazwy. Codziennie rano dzieci w dobry nastrój wprowadzała miła powitanka. Wysłuchaliśmy tekstów literackich, które stały się wstępem do swobodnych wypowiedzi na temat mądrego dokarmiania zwierząt i różnych zwierzęcych przysmaków.  Dzieci zastanawiały się na tym, co lubią ptaki i podczas wyjścia na dwór dosypały ziarenka do karmnika znajdującego się w naszym zielonym zakątku oraz obserwowały ptasie zwyczaje. Odbyły się również ćwiczenia gimnastyczne rozwijające sprawność ruchową dzieci. W tym tygodniu dzieci poznały również literę D, d drukowaną i pisaną. Podczas zajęć dzieci układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „dom”, określały miejsce występowania nowej litery w tym słowie, poszukiwały nazw zwierząt i imion rozpoczynających się głoską d. Układały tę literę z wykorzystaniem m.in patyczków, sznureczka, kreśliły ją w powietrzu i na dywanie. Nowo zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystały, wykonując zadania z kart pracy. Dzieci utrwalały także wiadomości na temat ptaków odlatujących i pozostających w Polsce, m.in. w trakcie porannej zabawy dydaktycznej i słuchania tekstów literackich oraz rozwiązywania zadań w kartach pracy. Później przedszkolaki wykonywały matematyczne zadania z treścią z użyciem liczmanów i cyferek, których bohaterami były ptaki. Dzieci poznały nową piosenkę, uczyły się jej słów jej refrenu na pamięć. By doskonalić swój słuch oraz wiedzę na temat zwierząt leśnych dzieci rozwiązywały przygotowane przez nauczyciela zagadki słuchowe, podając nazwy zwierząt występujących w nagraniu. Dzieci zapoznawały się ze zwyczajami i wyglądem nietoperza oraz niedźwiedzia dowiedziały się m.in., czy nietoperz gromadzi zapasy, jakie są zasady bezpiecznych kontaktów z niedźwiedziem w czasie górskich wędrówek oraz wykonały model tych ssaka z wyprawki podczas zajęć plastyczno-technicznych. Jako posumowanie dzieci sprawdziły zdobyte w ciągu całego tygodnia wiadomości, uczestnicząc w quizie pt. „Co zapamiętaliśmy?”.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • wybranie się wspólnie na wycieczkę i poobserwowanie zachowania ptaków;
            • pytanie dzieci, czy pamiętają, które ptaki odlatują, a które pozostają w Polsce na zimę;
            • poszukanie informacji na temat zmian w wyglądzie naszych domowych zwierzaków w związku z nadchodzącą zimą;
            • wykonanie karmnika, dokarmianie ptaków;
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską d;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                        Mała i duża ojczyzna                                       30-31 październik, 2-3 listopad                                            oraz 6-10 listopad

          •  

             

             Drodzy Rodzice!

                        Przez ostatnie dwa tygodnie z małą przerwą czyli Dniem Wszystkich Świętych zajmowaliśmy się tematyką bardzo ważną dla każdego dziecka – rozmawialiśmy o naszej dużej i małej ojczyźnie. Każdego ranka bawiliśmy  się do różnych miłych powitanek. W tematykę tygodnia wprowadziło przedszkolaki opowiadanie dotyczące patriotyzmu. Tego dnia dzieci próbowały wyjaśnić własnymi słowami pojęcia „patriotyzm”, „ojczyzna” oraz zwrot „troszczyć się” oraz wyjaśnić za co kochają swój kraj podejmując próby argumentowania swojego zdania. W dalszej części zajęć przedszkolaki poznawały również mapę fizyczną Polski rozwiązywały zagadki słowne na temat charakterystycznych i ciekawych miejsc w naszym kraju (Bałtyk, Tatry, Wisła, Mazury, Warszawa) tym samym  wzbogacały swoją wiedzę przyrodniczą na temat Polski i poznały piękno swoje kraju. Następnie zapoznaliśmy się z legendą o założeniu Państwa Polskiego poznając też symbole Narodowe (godło, flagę oraz hymn) . Przygotowując się do szkolnych obchodów Dnia Niepodległości nauczyliśmy się refrenu hymnu narodowego i odśpiewaliśmy go w postawie zasadniczej, a także przygotowaliśmy własnoręcznie kotyliony. W kolejne dni przenieśliśmy się do małej ojczyzny, czyli Śląska. Poznaliśmy jego barwy oraz herb. "Odwiedzili nas" gryfy karlik i "szwarno Karolinka", by zapoznać nas z strojami ludowymi i i gwarą śląską. Na naszym przedszkolnym jadłospisie pojawił się zapisany w gwarze "Ślonski dzień" i tyn obiod czyli dzień zupa z nuglami, rolada, modro kapusta, gumin kleyjzy, zołza wyjątkowo nom posmakowały. Czym byłby Śląsk bez kopalni? Więc omawiając tematykę małej ojczyzny przybliżyliśmy sobie jak wygląda trudna praca górników i rozpoczęliśmy już przygotowania do Barbórki. Z śląska udaliśmy się wprost do stolicy, by poznać legendę zwężaną z jej powstaniem, zwiedzić najważniejsze miejsca i zabytki oraz wykonać pracę plastyczną z warszawską syrenką. Jednocześnie poznaliśmy cechy charakterystyczne dużego miasta. Jednak nieprzyzwyczajeni do  miejskiego gwaru wróciliśmy, by przypomnieć sobie wiejskie krajobrazy i znaleźliśmy się w Jejkowicach. Poznaliśmy legendę związaną z założeniem wsi, jej herb, najważniejsze miejsca oraz utrwaliliśmy adresy zamieszkania.  Zastanawialiśmy się także jakie są różnice miedzy miastem oraz wsią i poznaliśmy cyfrę 5.Następnie zastanowiliśmy się czym jest dom, oraz uważnie słuchaliśmy wiersza J. Brzechwy pt. „Globus”, a także zapoznaliśmy się z globusem. Dom kojarzył nam się z mamą. Dzieci poznały  literę M, m drukowaną i pisaną. Doskonaliły także słuch fonematyczny, podając przykłady wyrazów rozpoczynających się głoską m, a także tropiły głoskę m w środku i na końcu wyrazów. Każdego dnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i porannych ćwiczeniach gimnastycznych. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali, porządkując zabawki. Nasze rozważania o ojczyźnie podsumował oczywiście udział w szkolnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz w akcji "Szkoła do Hymnu", a swoją wiedzę podumowaliśmu "Quziem o ojczyźnie".

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • rozmowa o znaczeniu słowa „patriotyzm” i „ojczyzna”;
            • poznanie historii domu (mieszkania), w którym żyjemy. Oglądanie zdjęć, jak wyglądał /-ło przed narodzeniem dziecka. Oglądanie starych rodzinnych fotografii;
            • rozmowa o tym, jak w ciągu lat zmieniło się wyposażenie domów;
            • wyszukiwanie w Internecie lub atlasie mapy – odszukanie Polski, miejscowości, w której mieszkamy, naszej ulicy i domu;
            • zabawy z globusem;
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską m;
            • zabawy z poznaną cyfrą 5;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                        W świecie wyobraźni                                                      23-27 październik

          • Drodzy Rodzice!

                W minionym tygodniu podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o bogactwie wyobraźni. Codziennie rano nastrój w grupie jak zwykle budowała miła powitanka. Na początku próbowaliśmy zastanowić się nad tym do czego w codziennym życiu potrzebujemy wyobraźni i w jaki sposób dzięki niej możemy realizować swoje marzenia. Podczas pracy przy stoliku dzieci ćwiczyły kreatywność, tworząc nowe ilustracje tylko z kół. Przedszkolaki pracowały nad wyobraźnią i podczas zabawy przeniosły się do wielkiego, starego zamku, w którego zakamarkach trzeba było się odpowiednio zachowywać. Podczas zajęć głównych dzieci poznały literę T, t drukowaną i pisaną. Punktem wyjścia było ukochane przez wszystkich słowo „tata”. Podczas różnych zabaw dzieci miały możliwość rozwijania słuchu fonematycznego i świadomości fonologicznej, wskazywały słowa rozpoczynające się głoską t i te, w których głoska ukryła się w środku. Przedszkolaki poznawały także liczbę 4, przeliczały różne przedmioty do 4,  tworzyły zbiory czteroelementowe, wskazywały przedmioty przypominające wyglądem tę cyfrę oraz uczyły się rozpoznawać ją wśród innych cyfr. W czasie cotygodniowego spotkania z muzyką dzieci rozwijały swoją wrażliwość muzyczną. W trakcie zajęć plastyczno-technicznych z użyciem wyprawki dzieci wykonały „Stworka”.  Jako posumowanie tygodnia przedszkolaki wzięły udział w quizie pt. „O co zapytać?”, podczas którego w grupach wymyślały dla swoich rówieśników pięć pytań dotyczących wyobraźni i innych omawianych w minionym tygodniu zagadnień. Podczas całotygodniowej pracy dzieci miały wiele możliwości, by ćwiczyć umiejętność współpracy w grupie i małych zespołach oraz czekania na swoją kolej. Drodzy Rodzice, pobyt w świecie wyobraźni jest potrzebny Waszym dzieciom do prawidłowego rozwoju. Dlatego warto rozwijać wyobraźnię młodego człowieka poprzez codzienne czytanie książek, wspólne „gdybanie” i niezwykłe zabawy z użyciem zwykłych przedmiotów.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • wymyślanie różnorodnych historyjek: śmiesznych, niesamowitych, kosmicznych, podwodnych itd.;
            • wykonanie pracy plastycznej z kleksa farby – wymyślanie, co przedstawia i tworzenie historyjki dla tej postaci / przedmiotu / miejsca;
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską t.;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                            Deszczowa pogoda                                                      16-20 październik

          • Drodzy Rodzice!

            Dni są coraz krótsze, a na dworze będzie się robić coraz chłodniej i deszczowo, dlatego w tym tygodniu tematem zajęć w przedszkolu była jesienna pogoda. Codziennie rano nastrój poprawiała dzieciom powitanka. Zastanawialiśmy się nad zmianami w przyrodzie, rozmawialiśmy o tym, jak pogoda może wpływać na nasz nastrój i samopoczucie. Trenowaliśmy, jak wspierać smutną koleżankę czy kolegę. Dzieci zapoznały się z pojęciem „szaruga”, a także poznały literę E, e pisaną i drukowaną, ćwiczyły słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. Została też wprowadzona liczba 3 na podstawie różnych zabaw matematycznych i grafomotorycznych. Dzieci układały wzór cyfry 3 m.in z nakrętek na karcie pracy. Dzieci z wielką ciekawością wzięły udział w zabawach badawczych: „Woda w kształcie naczynia” i „Robimy poziomicę”. Rozwijały także umiejętności wokalne i rytmiczne podczas zabaw z piosenkami i zastanawiały  się, „Skąd się biorą kałuże”, a także rozwijały umiejętności budowania wypowiedzi w zabawach językowych. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach gimnastycznych oraz rozwiązywały zagadki językowe związane z jesienną pogodą, tworzyły dźwięki wiatru oraz deszczu, wykorzystując do tego kartkę, rozpoznawały dźwięki pogody jesiennej oraz wykonały prace plastyczno-techniczne „Deszcz”. Jak zawsze regularnie wypełnialiśmy też indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • szukanie najprzyjemniejszych sposobów na rodzinne długie jesienne wieczory (np. gry-planszówki, gry słowne, układanie puzzli);
            • stworzenie domowego kalendarza (dni tygodnia) i zaznaczanie w nim ciekawych wydarzeń;
            • powtarzajcie z pociechą poznaną na zajęciach w przedszkolu literę E, e i liczbę 3 – dziecko może układać je z dostępnych w kuchni kubków, szklanek, szklaneczek, a następnie przelewać do nich wodę z dzbanka, ćwicząc koordynację wzrokowo-ruchową. Pisana cyfra 3 i pisana litera E są podobne w zapisie, tylko inaczej ustawione w przestrzeni – zwróćcie dziecku na to uwagę. Wasz sześciolatek pewnie będzie miał trudność z ich różnicowaniem (i jest to normalne na tym etapie nauki), dlatego warto pobawić się z nim w rozpoznawanie tych dwóch znaków – możecie umieścić na pojedynczych kartkach pisaną cyfrę 3 i pisaną literę E, rozłożyć je na stole, a następnie poprosić dziecko o zebranie wszystkich liter E na jedną stronę i wszystkich cyfr 3 na drugą; możecie też przygotować karty memory, gdzie każda para cyfr 3 i liter E będzie zapisana innym kolorem (np. 3, 3, 3, 3, 3, 3, E, E, E, E, E, E) – przy tej zabawie pamiętajcie, aby dziecko siedziało obok Was przy stole (nie może mieć kart do góry nogami) i aby za każdym razem, gdy odsłoni dwa obrazki, nazwało znak: „To jest litera E”, „To jest cyfra 3”;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                           Jesienny krajobraz                                                          9-13 październik

          • Drodzy Rodzice!

                        Tematyką tego tygodnia nadal była jesień, jej kolory i przyrodnicze skarby, m.in. kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki, liście. Ranki przedszkolaki spędzały, nie tylko wykonując ćwiczenia gimnastyczne, aby pobudzić ciało i mózg do aktywności poznawczej, ale i bawiąc się przy różnych powitankach, która wprowadzały w grupie miłą i przyjazną atmosferę. Codziennie także uzupełniamy nasze przedszkolne kalendarium utrwalając nazwy dni tygodnia praz pojęcia: wczoraj, dziś, jutro. Dzieci miały okazję słuchać różnych utworów literackich i wypowiadać się na temat kolorów jesiennych liści i zwierząt mieszkających w parku, podawały także przykłady właściwych zachowań wobec tych zwierząt, nazywały odgłosy lasu przedstawione na nagraniu i próbowały je naśladować, wzięły udział w ćwiczeniach gimnastycznych, a także odbyły spacer po okolicy, podczas którego szczególną uwagę zwróciły na zmieniającą się roślinność i kolory liści oraz zbierały kasztany i żołędzie. Poznały także literę I, i pisaną i drukowaną, ćwiczyły słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. Na podstawie zabaw matematycznych i grafomotorycznych została wprowadzona liczba 2. Dzieci układały wzór cyfry 2 z kasztanów i żołędzi. Słuchały też piosenki o cyfrze 2. Podczas cotygodniowego spotkania z muzyką poznały piosenkę „Jesienne skarby”; wypowiadały się na jej temat, nauczyły się jej i wspólnie ją śpiewały, Następnie wspólnie stworzyliśmy akompaniament, posługując się znalezionymi w parku darami jesieni – kasztanami. Dzieci chętnie wzięły też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, takich jak „Powtórz ten rytm”, „Spadające listki”, Korzystając z liści, kasztanów, żołędzi, szyszek i innych skarbów, układały w kilkuosobowych zespołach jesienną mozaikę na planie koła ucząc się umiejętności zgodnej współpracy. Obie grupy wykonały także przydzielone nam szkolne zadanie czyli "grupową laurkę dla nauczyciela" oraz uczestniczyły również w szkolnych obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy także za wszelkie życzenia i miłe niespodzianki. 

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • wybierzcie się na spacer do parku lub lasu i zbierzcie skarby jesieni – kasztany, szyszki, żołędzie, jarzębinę. Będą one świetnym materiałem do zabaw edukacyjnych w domu – dziecko może układać z nich poznaną literę I, i oraz cyfrę 2, tworzyć zbiory czy mozaiki.;
            • zebrane skarby jesieni mogą o stać się także liczmanami – dzieco może je przeliczać, dodawać i odejmować, układać rytmy zgodnie z zauważoną regułą np. kasztan,liść, żółędź......;
            • kasztany, szyszki i żołędzie można wykorzystać do wykonania jesiennych zwierzątek i ludzików, co świetnie rozwinie dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, a także udoskonali małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Możecie zrobić z nich woreczki lub maty sensoryczne do ugniatania dłońmi, deptania stopami czy masowania ciała.
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską i;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •                             Jesień w ogrodzie                                                            2-6 październik

          • Drodzy Rodzice!

                 W minionym tygodniu nadal zajmowaliśmy się tematyką jesieni, a konkretnie warzywami, które można znaleźć w ogrodzie. Codziennie rano nastrój w grupie budowała miła powitanką.  Na podstawie różnych opowiadań i wierszyków rozmawialiśmy o warzywach. Dzieci rozpoznawały i nazywały warzywa,  rozpoznawały części jadalne i niejadalne warzyw, określały ich części nadziemne i podziemne, dzieliły na sylaby i głoski nazwy warzyw, układały warzywa zgodnie z podaną cechą, stopniowały przymiotniki oraz brały udział w eksperymentach i zabawach dydaktycznych, w których m.in przeliczały elementy, trenowały umiejętność rozróżniania strony lewej i prawej oraz tworzenia rytmów. Poznaliśmy także literę A, a pisaną i drukowaną, ćwiczyliśmy słuch fonematyczny oraz umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. Nie brakowało także zabaw rytmicznych z muzyką klasyczną, słuchając utworu "Jesień” z cyklu „Pory roku”. Jako podsumowanie tygodnia dzieci wykonały pracę plastyczno-techniczną „Marchewka”, rozwiązywały zagadki obrazkowe oraz wzięły udział w quizie wiedzy o warzywach „Co mam na czole? ”W tym tygodniu nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze, gdzie dzieci rozwijały małą i dużą motorykę oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci codziennie indywidualnie utrwalały i rozszerzały swoją wiedzę oraz ćwiczyły zdobyte umiejętności w kartach pracy.

             Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • utrwalenie z dzieckiem litery A, a, poproście je o wyszukanie ich w tekstach, np. gazet, książek, ulotek – sześciolatek może je zakreślić lub podkreślić flamastrem lub ołówkie;
            • podczas wspólnego gotowania w kuchni poproście dziecko o pokrojenie warzyw do sałatki czy zupy (przed tym zadaniem przypomnijcie zasady higieny i bezpieczeństwa), będzie to świetne ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki ręki; 
            • poproście pociechę o podzielenie nazw warzyw i owoców, które macie w kuchni, na sylaby i głoski; możecie też utrwalać  angielskie nazwy warzyw i owoców
            • zabawa w zgadywanie, które warzywo rośnie nad ziemią, które pod, które na krzaczku, a które „pokłada” się na ziemi;
            • zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską a;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.            

             

          •                           Jesień w sadzie.                                                            25-29 wrzesień

          • Drodzy Rodzice!

               W przyrodzie rozpoczęła się jesień. Tym razem tematem przewodnim stał się więc sad i jesienne owoce. Codziennie rano w dobry nastrój wprowadzała dzieci miła powitanka. Dowiedzieliśmy się czym jest sad. Dzieci wysłuchały  opowiadania o sadzie, które stało się wstępem do wypowiedzi na temat znaczenia niesienia komuś pomocy i prac wykonywanych w sadzie jesienią. Dzieci słuchały także wiersza J. Brzechwy pt. „Arbuz”, w którym wyszukiwały powtarzające się frazy, rozwiązywały owocowe zagadki dotykowe oraz poznały literę O, o pisaną i drukowaną; ćwiczyły słuch fonematyczny i umiejętności grafomotoryczne podczas różnego rodzaju zabaw dydaktycznych i ruchowych, a także działań w kartach pracy. W tym tygodniu została wprowadzona także liczba 1 na podstawie różnych zabaw matematycznych i grafomotorycznych. Udało nam się także razem pomuzykować wraz z panią jesienią i pobawić przy różnych zabawach muzyczno - ruchowych, by doskonalić poczucie rytmu i reakcję na sygnały. Nie zbrakło także prac plastyczno - technicznych, by rozwijać manualność i umiejętność dokładnego wycinania. Dzięki sprzyjającej pogodzie  nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze – dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów i pomocy, oraz obserwowały jesienną przyrodę, zwracając uwagę na jej kolorystykę. Dzieci codziennie rozwiązywały także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności. Na koniec tygodnia  tygodniu świętowaliśmy w grupach Dzień Chłopca oraz wzięliśmy udział w teatrzyku pt. "Kot i Karolina". 

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • powtarzanie z dzieckiem poznaną literę O, o i liczbę 1 – możecie w tym zakresie poprosić pociechę o ułożenie ich kształtów z różnych dostępnych w mieszkaniu przedmiotów, np.: łyżek, orzechów, makaronów, kredek, butów, skarpetek, nakrętek itp. Podczas spacerów poproście dziecko o wyszukiwanie napisów z literami O, o lub cyfrą 1, np. na bilboardach;
            • powtarzanie nazw owoców, wyszukiwanie ich nazw i zdjęć w internecie;
            • zabawa w klasyfikowanie: które z owoców rosną w Polsce, a które są do Polski sprowadzane;
            • wspólne przygotowywanie prostych smakołyków (deserów) z owoców;
            • zabawy w przeliczanie dowolnych owoców; określanie, ile ich jest, który z kolei jest wskazany element;
            • zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek;
            • zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter;
            • ćwiczenia w wyciananiu;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

          •                       Bezpieczni na drodze.                                                        18-22 wrzesień

          • Drodzy Rodzice!

                        W tym tygodniu zajmowaliśmy się tematem bardzo ważnym dla każdego dziecka – bezpieczeństwem na drodze. Zwyczajowo w nasze poranki  bawiliśmy się do różnych powitanek. Słuchaliśmy opowiadań i oglądaliśmy obrazki wprowadzające do tematyki związanej z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci oceniały na ilustracjach właściwe i niewłaściwe zachowania w ruchu drogowym oraz uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych. Dzieci rozwiązywały także zagadki dotyczące ruchu drogowego, utrwalały zasady przejścia po pasach podczas zabawy ruchowej, różnicowały prawą i lewą stronę, układały w parach rytmy z figur geometrycznych, wyodrębniały pierwszą i ostatnią głoskę w słowach, reagowały ruchem na zmianę natężenia dźwięku,  ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową i grafomotorykę, wykonując zadania w kartach pracy. W środę obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci usłyszały życzenia z okazji swojego święta i złożyły też je sobie nawzajem. Uczestniczyliśmy w uroczystym pasowaniu z udziałem pań wicedyrektor oraz wójta gminy. Starszaki w swoją społeczność włączyły młodszych kolegów i sami zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne, by po złożeniu uroczystego ślubowania przyjąć pasowanie na starszaka. Po świętowanie wróciliśmy do tematyki tygodnia by, przedszkolaki i starszaki mogły utrwalić i wzbogacić wiadomości na temat znaków drogowych, rozmawiając o nich, dopasowując, różnicując i segregując je ze względu na kształt, kolor, przeznaczenie, rysując kształty w powietrzu różnymi częściami ciała, dopasowując znaki do figur geometrycznych. Dzieci bawiły się dźwiękiem, uważnie słuchając zagadek słuchowych związanych z odgłosami ulicy oraz układając i odtwarzając rytmy słuchowo-ruchowe. W ramach podsumowania tygodniowej tematyki do naszych oddziałów przedszkolnych przybył pan policjant, by utrwalić z dziećmi zasady ruchu drogowego. Opowiedział nam ważne rzeczy a także zaprezentował swój mundur i radiowóz. Dzieci wykonały pracę techniczno-plastyczną „Ruch drogowy. Dzieci wyszły na spacer na pobliskie skrzyżowanie i przejście dla pieszych, by w najbliższym otoczeniu przedszkola w praktyce zastosować zdobyte na zajęciach edukacyjnych informacje i umiejętności związane z bezpieczeństwem. Na zakończenie dzieci rozwiązywały zagadki o ruchu drogowym i odpowiadały na pytania w quizie „Bezpieczny przedszkolak”, podnosząc właściwe lizaki z napisami TAK lub NIE. W tym tygodniu nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze, gdzie dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów i pomocy. Dzieci codziennie wypełniały także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę oraz ćwicząc zdobyte umiejętności.  Podczas spaceru w najbliższym otoczeniu przedszkola w praktyce stosowały zdobyte na zajęciach edukacyjnych informacje i umiejętności związane z bezpieczeństwem.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień

            • wycieczka na skrzyżowanie, aby dziecko w praktyce mogło powtarzać wiadomości i doskonalić umiejętności związane z zasadami bezpiecznego udziału w ruchu drogowym. Podczas takiego spaceru zwróćcie uwagę na znaki– porozmawiajcie o ich kształtach, nazwach (informacyjne, nakazu, zakazu, ostrzegawcze), kolorach i znaczeniu. Możecie też liczyć mijane budynki, nazywać spotkane marki samochodów, jeśli dziecko interesuje się motoryzacją, nazywać kolory aut w języku angielskim. Również podróż do i z przedszkola może być świetną okazją do utrwalania zasad bezpieczeństwa na drodze;
            • powtarzanie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych na drogach;
            • zabawa w przechodzenie przez ulicę ze szczególnym uwzględnieniem konieczności spoglądania (w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo);
            • odszukiwanie w otoczeniu poznanych figur geometrycznych;
            • C\czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
          •           Jesteśmy podobni. Jesteśmy różni.                                              11-15 wrzesień

          • Drodzy Rodzice!

                        Tematyka tygodnia skupiała się wokół naszej grupy – różnic i podobieństw między dziećmi, korzyści płynących z bycia razem, współpracy i przyjaźni. Poranki umilały nam różne powitanki integrujące grupę i wytwarzające miłą i życzliwą atmosferę. Dzieci rozmawiały na temat dobrych manier szczególną uwagę zwracając na zwroty grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry. Wskazywały także cechy wyglądu i charakteru u siebie oraz u rówieśników podczas zabaw. Pracowały również w parach, ćwicząc umiejętności dialogu, współpracy, wzajemnego słuchania i uważności. Tworzyły plan dnia (czynności i zajęć) w przedszkolu, współpracując w grupie; utrwalały nazwy figur geometrycznych, układając je patyczków i sznurka i dopasowując odpowiednie kształty z wyprawek matematycznych. Rozmawialiśmy także  na temat przyjaźni i posiadania przyjaciela. Na zakończenie wspólnych tygodniowych zmagań wzięły udział w quizie wiedzy o wyglądzie, zwyczajach i zainteresowaniach rówieśników z grupy przedszkolnej „Nasze koleżanki i nasi koledzy”. W tym tygodniu nie zabrakło także codziennych wyjść na świeże powietrze oraz codziennego indywidualnego wypełniania kart pracy, a także pracy manualnej doskonalącej sprawność wycinania.

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            • odszukanie w domowej biblioteczce książkę opowiadającą o przyjaźni, tolerancji, korzyściach płynących z bycia w grupie i wspólnie ponownie ją przeczytać lub wybrać się do biblioteki i wypożyczyć nową pozycję o tej tematyce. Omówienie jej treści książki z dzieckiem i wyciągnąć wniosków;
            • zachęcanie swojej pociechy do pomocy w pracach domowych, przy wspólnym sprzątaniu, gotowaniu, za każdym razem pokazując korzyści płynące ze współpracy – możliwość spędzenia razem czasu, rozmowy, nauczenia się nowych rzeczy, zdobycia informacji (np. jak zrobić babeczki), szybsze zrealizowanie;
            • zabawy podczas których należy używać zwrotów grzecznościowych;
            • wyszukiwanie różnic w wyglądzie i charakterze osób w rodzinie;
            • zabawy doskonalące uważne słuchanie – np. rysowanie pod dyktando.

             

          •           Poznajmy się. W naszym przedszkolu.                                        1 i 4-8 wrzesień

          • Drodzy rodzice!

                        Pierwszy tydzień poświęcony był tematom związanym z przedszkolem, rówieśnikami, zasadami obowiązującymi w grupie oraz wakacjami. W każdy ranek dzieci bawiły się do powitanek, zabaw integracyjnych i muzycznych by móc lepiej i pewniej poczuć się w grupie i wzajemnie  się poznać. Dzieci poznały swoje przedszkolne znaczki i miejsce w szatni oraz sali przedszkolnej, rozmawiały na temat zabawek i kącików zainteresowań w sali przedszkolnej, dopasowywały napisy, rozwiązywały zagadki o zabawkach, dzieliły nazwy na sylaby, tworzyły zdrobnienia do podanych słów, układały rytmy. Dzieci zgłębiły wiedzę nt. układu i nazw pomieszczeń w budynku szkoły i poznały jej pracowników. Zwróciliśmy uwagę na zasad bezpieczeństwa na szkolnym korytarzu, na jadalni, w łazience oraz na przedszkolnym placu zabaw. Wiele rozmawialiśmy na temat zasad właściwego zachowania w przedszkolu i stworzyliśmy nasze grupowe kodeksy. Nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze, gdzie dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów i pomocy, oraz obserwowały otaczającą je przyrodę. Regularnie rozwiązywaliśmy także indywidualnie karty pracy, utrwalając i rozszerzając swoją wiedzę i umiejętności oraz tworzyliśmy pierwsze prace plastyczne do naszych przedszkolnych galerii. 

            Dobre pomysły dla rodziców, by utrwalić i ćwiczyć umiejętności, którym poświęcony był miniony tydzień:

            •  nazywanie zabawek, które dziecko ma w swoim pokoju, przeliczanie ich, dzielenie nazw na sylaby, wyodrębnianie pierwszej głoski, tworzenie zbiorów zabawek według określonej cechy, np. auta – klocki – lalki, miękkie – twarde, z drewna – z plastiku, duże – małe itp;
            • wspólna rozmowa  o zasadach, jakie panują w waszym domu – przy wspólnych posiłkach, wyjściach na spacer, korzystaniu z łazienki, podczas odpoczynku, pracy i nauki. Niech dziecko określi samodzielnie swoje prawa, ale i obowiązki. Ważna będzie też obserwacja dziecka i szczera rozmowa o jego emocjach, ekscytacjach i niepokojach związanych z powrotem do przedszkola;
            • rozmowy o pracownikach przedszkola i okazywaniu im należnego im szacunku;
            • rozmowy o koleżankach i kolegach z przedszkolnej grupy;
            • zabawa w nazywanie pomieszczeń, które znajdują się w waszym domu, podzielenie ich nazw na sylaby, wyodrębnienie w nich pierwszej głoski. Stwórzcie napisy do czytania globalnego i przywieście je na drzwiach wejściowych do każdego pomieszczenia. Pobawcie się też w naprzemienne zadawanie i odgadywanie zagadek opisowych lub ruchowych związanych z pomieszczeniamidomowymi. Porozmawiajcie o zasadach obowiązujących w każdym pomieszczeniu – w kuchni, łazience, pokoju dziecka, salonie, sypialni – oraz o prawach każdego członka rodziny do ciszy, odpoczynku, bycia razem i osobno;

            • wspólne wykonywanie prostych czynności w kuchni;
            • czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

             

             

               

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jejkowicach
      • 32 4302562
      • 44-290 Jejkowice ul. Głowna 42 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych