• Rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Zdolność językowego porozumiewania się stanowi codzienną formę aktywności każdego człowieka. Istota mowy polega na przekazywaniu i odbiorze informacji.
          Jednak zanim dziecko nauczy się wyrażać swoje myśli przechodzi przez wiele etapów.

Wiek od 3 do 7 lat nazwany jest okresem mowy swoistej.

Dziecko w wieku 3 lat powinno:

- wymawiać samogłoski ( możemy je usłyszeć np. podczas zabawy w naśladowanie odgłosów pojazdów uprzywilejowanych – eo-eo, io-io),

- wymawiać głoski ciszące ( ś, ź, ć, dź).

Próbuje wymawiać głoski syczące (s ,z, c, dz).

Dziecko w wieku 4 lat powinno:

- wymawiać głoski: s, z, c, dz oraz: p,  b, m, f, w, ń, k, g, h, t, d, n, l, ł, j.

U niektórych, pod koniec czwartego roku życia, pojawia sięgłoska  „r”, często jest wtedy nadużywa. Mowa jest jeszcze niedoskonała, dziecko może przekręcać wyrazy lub je skracać np. mokolotywa zamiast lokomotywa. Nadal występują neologizmy np. buciarnia.
          Może zamieniać jeszcze „l” na „j”.

Dziecko w wieku 5 lat powinno:

- być zrozumiane już nie tylko dla rodziców, ale i dla innych rozmówców,

- wymawiać głoski: sz, ż, cz, dż,

- wymawiać głoskę „r”.

Wyrazy trudne mogą być nadal upraszczane.

Dziecko w wieku 6 lat powinno:

- powinno wymawiać wszystkie głoski,

- dobrze artykułować „r”.

Mogą jeszcze występować trudności z wyrazami ze zbitkami głoskowymi, trudnymi lub w takich, w których „r” i „l” występują w jednym słowie np. paszcza, kształt, lornetka.

Dziecko w wieku 7lat powinno mieć utrwaloną wymowę wszystkich głosek oraz opanowaną technikę mówienia.

Jeżeli zauważasz, że mowa twojego dziecka odbiega od norm przedstawionych powyżej udaj się do logopedy. Na konsultacje powinieneś udać się także, gdy:

- dziecko nie reaguje na swoje imię,

- zatyka uszy na nagły dźwięk,

- śpi z otwartą buzią,

- dopytuje się, prosi o powtórzenia,

- mówi cicho, mało lub szybko lub niezrozumiale,

- wysuwa język między zęby podczas mówienia.