Pierwsze dni w przedszkolu... :)

Za nami pierwszy wrześniowy tydzień w przedszkolu. Dla jednych dzieci był to czas powrotu do dobrze znanych miejsc, nauczycieli, koleżanek i kolegów, dla innych – tydzień odnajdywania się w nowej sytuacji, poznawania rówieśników i dorosłych, kontakt z zasadami panującymi w przedszkolu. Początek nowego roku szkolnego to czas, aby zintegrować dzieci, pokazać im, że będą tworzyły wyjątkową grupę „Malinki”. Dzięki codziennym zabawom integracyjnym rodziły się więzi koleżeńskie, a przyjazna atmosfera w grupie pomagała przejść czas adaptacji.

Pierwszy tydzień w przedszkolu to także odpowiedni czas, aby ustalić obowiązujące w grupie zasady – zarówno te organizacyjne, dotyczące bezpieczeństwa i porządku w przedszkolu, jak i te regulujące grupowe życie społeczne. Dzieci poznawały więc zasady zachowania w łazience, przy stolikach, w szatni, na placu zabaw, zapoznały się z rozmieszczeniem zabawek i kącików tematycznych w sali, uczyły się rytmu dnia.

Wspólnie stworzyliśmy bardzo ważny „Kodeks przedszkolaka”, do którego należy się stosować. Omówiliśmy jakie zasady obowiązują w grupie Malinki, a dzieci zgodnie i chętnie obiecały tych zasad przestrzegać.

Obietnica została przypieczętowana odbitym w farbie paluszkiem :)

Pasowanie na Przedszkolaka!

W Dzień Przedszkolaka 20 września w grupie Malinki odbyła się bardzo ważna uroczystość  - Pasowanie na Przedszkolaka!
          Dzieci miały za zadanie wykazać się różnymi umiejętnościami. Pokazały, że prawdziwi przedszkolacy wiedzą jak się zachować, śpiewają piosenki, ładnie słuchają i bawią się z panią, recytują wierszyk, wspaniale odpowiadają na pytania, rozwiązują zagadki oraz śpiewają piosenki w języku angielskim. Na koniec dzieci złożyły przysięgę i pani Dyrektor pasowała wszystkich dużym ołówkiem. W nagrodę dzieci otrzymały piękne dyplomy, oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Bezpieczni na drodze

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które bezpośrednio dotyczą przedszkolaków. Dzieci poznały zasady przekraczania jezdni po pasach oraz na przejściu z sygnalizatorem świetlnym. Malinki poznały wybrane znaki drogowe, w tym te dotyczące pieszych. Podczas spacerów oglądaliśmy oznakowanie dróg i trenowaliśmy bezpieczne przekraczanie jezdni.

Teatrzyk

W dniu 29 września wszystkie dzieci miały przyjemność obejrzeć przestawienie teatralne pt: „Niezwykłe przygody Kota i Karoliny” w wykonaniu aktorów z Teatru „Bajkowe Skarbki Śląska”. Inscenizacja przypomniała nam jak ważną rolę pełni przyjaciel w naszym życiu.
          Dzieci świetnie się bawiły, a niektóre nawet brały aktywny udział w przedstawieniu.

Jesień w sadzie

Październik w przedszkolu zaczęliśmy smakowicie – od tematów dotyczących owoców dojrzewających jesienią -  między innymi jabłek, gruszek oraz śliwek. Dzieci utrwalały znajomość ich nazw, poznawały owoce różnymi zmysłami – dotykały ich, badały ich wygląd i smak dzięki owocowym zagadkom oraz poznawały fakty dotyczące drzew owocowych.

Jesień w ogrodzie

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku. Zagościła w naszej sali dzięki pięknym jesiennym darom, które przyniosły dzieci. Podczas zajęć oraz spacerów poznaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie oraz wykonaliśmy piękne prace plastyczne różnymi technikami.

Dzień Dyni

31 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni. Dzieci dowiedziały się wiele na temat dyni, miały również okazję poznać wiele jej odmian. Ten dzień wypełniony był licznymi zabawami.

Dziękujemy wszystkim rodzicom którzy podarowali przepiękne, różnorodne dynie do naszego kącika przyrody.

Wycieczka

22 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Zameczku w Czernicy, by wziąć udział we wspaniałych warsztatach świątecznych. Na początku opowiedziano nam o tradycjach związanych ze świętami a następnie wykonaliśmy piękne prace kreatywne. Mieliśmy również czas na wspólną zabawę z muzyką, a na końcu zobaczyliśmy teatrzyk kamishibai o św. Mikołaju oraz poczęstowaliśmy się „brodą św.Mikołaja” – czyli słodziutką watą cukrową. Fajną przygodą, była również przejażdżka autokarem. To był niezwykle udany dzień... :)

Wizyta KOMINIARZA

23 listopada, nasze przedszkole odwiedził pan kominiarz. Zaprezentował się w tradycyjnym stroju kominiarskim: w pięknym cylindrze, czarnym mundurze z błyszczącymi guzikami oraz z tajemniczymi przyrządami. Podczas spotkania pan kominiarz opowiedział o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy oraz o sprzętach, którymi posługują się na co dzień w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Dowiedzieliśmy się wiele ważnych rzeczy, m.in. po co czyszczone są kominy, do czego służą kratki wentylacyjne i co najważniejsze, dlaczego nie wolno palić śmieci w domowych piecach.  Przedszkolaki dowiedziały się również, co trzeba zrobić, żeby zostać kominiarzem. Oczywiście, znalazło się kilku chętnych, którzy deklarowali, że w przyszłości zostaną kominiarzami.

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
          W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię święta pluszowego misia, bawiły się m. in. przy „misiowych” piosenkach oraz brały udział w różnych zabawach ruchowych. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

Nasze dziewczynki:

Oliwia   Emilia     Milena    Eliza

Paulina     KarolinaZoja    Amelia P.

Kaja Aleksandra Liliana Amelia Z.

Nasi chłopcy:

Nikodem H.  Błażej  Jan    Artur